PoradyLajfhakiKrzyczące wydmy ściągają wakacjuszy z całej Polski. Raz je usłyszysz, a wrócisz za rok

Krzyczące wydmy ściągają wakacjuszy z całej Polski. Raz je usłyszysz, a wrócisz za rok

krzyczące wydmy, fot. Freepik
krzyczące wydmy, fot. Freepik
02.08.2023 16:15

Nie trzeba jechać daleko, aby uczestniczyć w tym nietypowym koncercie na żywo. Dla wielu z pewnością będzie to ogromne zaskoczenie, a dla innych normalne zjawisko. Sprawdź, co to są krzyczące wydmy i gdzie je usłyszeć.

Wydmy to charakterystyczny egzotyczny krajobraz, który kojarzy się z ciepłymi krajami. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ w Polsce mamy własne wydmy piaskowe. Co ciekawe, ich wyjątkowość nie kończy się tylko na pięknym wyglądzie, ponieważ wydają one z siebie dźwięki lub jęki.

Dlaczego wydmy krzyczą?

To ciekawe zjawisko dopiero od niedawna jest badane przez naukowców. Jak wiemy, ma ono miejsce pod wpływem ruchu piasku na stokach wydm. Najprościej mówiąc: kiedy ziarenka piasku opadają, to uderzają o siebie nawzajem, co daje słyszalny dźwięk. Przez to bardzo często przypomina on pisk lub wycie, które może osiągać nawet 100 decybeli. Dla wprawionego lub wrażliwego człowieka może być to wprost nie do wytrzymania. Okazuje się, że częstotliwość "śpiewu" wydm zależy od wilgotności piasku, ponieważ dźwięk powstaje tylko wtedy, kiedy piasek jest suchy. Natomiast jeśli ziarna są mokre, to kleją się do siebie bezdźwięcznie. Warto dodać, że piasek piaskowi nierówny i on również wpływa na efekty dźwiękowe.

Obraz

Gdzie w Polsce są śpiewające wydmy?

Te nietypowe wokalistki znajdują się w Słowińskim Parku Narodowym. Jednak warto pamiętać o tym, że w ich przypadku dźwięk nie jest tak głośny jak w porównaniu do większych pustyń świata. W przypadku polskich wydm tylko wierzchnia ich warstwa wydaje dźwięk. Chcąc więc usłyszeć ten niebywały koncert, należy wybrać się na wycieczkę w wietrzny i suchy dzień, kiedy już od jakiegoś czasu nie było deszczu. To właśnie wtedy jest największe prawdopodobieństwo tego, aby usłyszeć na własne uszy ten niebywały popis wokalny przyrody. Często zdarza się też tak, że mimo sprzyjającej pogody nie uda się niczego usłyszeć.

Obraz

Gdzie na świecie są wyjące wydmy?

Kiedy śpiew polskich wydm nie zadowala, a temat zaciekawił, to warto wybrać się za granicę. W wielu krajach świata można usłyszeć donośne koncerty piaskowych wydm. Najbardziej znane to:

  • Kelso Dunes w Kalifornii, USA;
  • Szczekająca Plaża na Hawajach, USA;
  • Gebel Naquous w Synaju Południowym, Egipt;
  • Akkum-kalkan w Ałmatach, Kazachstan;
  • Porth Oer (Gwiżdżące Piaski) w Aberdaron, Walia.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także