Kup w aptece i pryskaj pomidory co 2 tygodnie. Chroni przed zarazą ziemniaczaną

oprysk z jodyny na pomidory fot. freepik
oprysk z jodyny na pomidory fot. freepik

21.05.2023 09:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zrób ten oprysk z jodyny na pomidory, a zobaczysz, jak duże plony uzyskasz. W ogrodnictwie ekologiczne nawozy są często najskuteczniejsze.

Jodyna to znany środek antyseptyczny. Jest stosowany do dezynfekcji skóry i w aptece można go kupić bez recepty. Co więcej, składa się ze spirytusowego roztworu jodu, wody oraz jodku potasu. Jak się okazuje, ten preparat ma swoje zastosowanie także w ogrodnictwie.

Jak zrobić oprysk z jodyny?

Jest kilka patentów na zrobienie oprysku z jodyny. Do 10 litrów wody dodaj 15 kropli jodyny. Opcjonalnie możesz też dolać litr odtłuszczonego mleka. Całość dobrze wymieszaj, a następnie spryskuj pomidory co dwa tygodnie. Przeprowadź 2 lub 3 serie takiego oprysku. Kolejna metoda wymaga użycie mąki ziemniaczanej. W pojemniku połącz ze sobą: szklankę deszczówki, 3 ml octu spirytusowego, 2 szklanki wody, 2 ml jodyny, a także 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Roztwór wymieszaj i przelej do butelki ze spryskiwaczem o pojemności półtora litra. Na koniec uzupełnij ją wodą (może być deszczówka) i przeprowadź oprysk. Pamiętaj, że mikstury sporządzone na bazie jodu trzeba zużyć do razu. On nie nadają się do przechowywania, gdyż jod szybko wyparowuje i traci swoje właściwości. Do zrobienia oprysków używa się naprawdę małych ilości jodu, gdyż jego duże stężenie nie zadziała już dobrze na rośliny (spowoduje ich poparzenie). Dlatego jedna mała buteleczka jodyny starczy Ci na dość długo. Jodynowym opryskiem możesz też wspomagać truskawki, ogórki, kapustę czy paprykę.

oprysk z jodyny na pomidory, fot. gettyimages
oprysk z jodyny na pomidory, fot. gettyimages

Jakie właściwości ma oprysk z jodyny?

Jodyna ma właściwości przeciwgrzybicze, antywirusowe i przeciwbakteryjne. Właśnie dlatego uchroni Twoje uprawy przed chorobami grzybowymi i zarazą ziemniaczaną, która jest szczególnie niebezpieczna. Jodynowy oprysk możesz stosować jako dobrą profilaktykę lub jako formę wsparcia w momencie, kiedy pomidory zostały zaatakowane przez pleśń, grzyby bądź inne drobnoustroje.  Oczywiście jodyna ma też dobry wpływ na korzenie - chroni je przed gniciem. Wspomaga też fotosyntezę i uodparnia rośliny na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Dodatkowo przyczynia się do zwiększenia plonów. Sprawia, że krzaczki zdecydowanie szybciej urosną i prędzej zawiążą owoce.

oprysk z jodyny na pomidory, fot. gettyimages
oprysk z jodyny na pomidory, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także