Mango to prawdziwie egzotyczne drzewko. Teraz możesz mieć je u siebie w domu

jak wyhodować mango z pestki, fot. gettyimages/freepik
jak wyhodować mango z pestki, fot. gettyimages/freepik

27.05.2023 17:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wyhodować mango z pestki? Okazuje się, że ten pyszny i słodki owoc możesz zacząć uprawiać u siebie w domu. Jedynym warunkiem jest zachowanie cierpliwości.

Patrząc na owoc mango, od razu można polepszyć sobie humor. Jego żółto-pomarańczowy miąższ kojarzy się ze słońcem, wakacjami oraz egzotyką. Co więcej, mango jest bardzo słodkie i nadaje się do jedzenia na wiele sposobów. Doskonale smakuje na surowo i jest dobrym dodatkiem do koktajli, lodów czy ryżu (mango sticky rice to pyszny, kleisty oraz kokosowy deser).

Jak wyhodować mango z pestki?

Najpierw kup dojrzałe oraz świeże mango. Nie powinno mieć obitej skórki ani żadnych plam. Następnie wyciągnij pestkę z owocu i dobrze ją oczyść z wszelkich włókien. Później lekko przetrzyj pestkę papierem ściernym lub natnij ją na głębokość 5 mm. To przyspieszy proces kiełkowania. Teraz włóż ją do wody o temperaturze 20-25 stopni Celsjusza i mocz przez całą dobę. Alternatywną metodą jest moczenie pestki w wodzie przez ok. 2-3 tygodnie. Wszystko po to, aby sama się otworzyła. Jeżeli wybierzesz ten sposób, to codziennie powinieneś wymieniać wodę w słoiku. Kolejny krok to przygotowanie doniczki. Na jej dnie wysyp warstwę drenażu. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna (pH między 5,5 a 7,5). Pestkę umieść w glebie (spiczastym końcem do góry). Tylko do połowy przysyp ją ziemią. Doniczkę ustaw w słonecznym i ciepłym miejscu.

jak wyhodować mango z pestki, fot. freepik
jak wyhodować mango z pestki, fot. freepik

Jak pielęgnować mango w doniczce?

  • Zrób mini szklarnię. Doniczkę przykryj folią spożywczą. Oczywiście zrób w niej dziurki.
  • Po 1-4 tygodniach mango powinno wykiełkować. Wówczas usuń folię i ustaw doniczkę na parapecie południowym lub zachodnim. Kiedy na sadzonce pojawią się pierwsze liście, to możesz ją przesadzić do większej doniczki.
  • Mango powinno mieć stale lekko wilgotne podłoże. Ono lubi wysoką wilgotność powietrza, ale nie toleruje przeciągów.
  • Co więcej, nie dopuść do tego, aby w doniczce stała woda.
  • Do podlewania używaj przegotowanej wody. Ważne jest to, aby nie zraszać nią liści, gdyż roślina łatwo zapada na choroby grzybowe.
  • Do nawożenia stosuj produkty organiczne, ale nie przesadzaj z ich ilością.
jak wyhodować mango z pestki, fot. gettyimages
jak wyhodować mango z pestki, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także