Masz suche drzewo na działce? Zobacz, czy możesz wyciąć je bez pozwolenia
Masz w ogrodzie suche drzewo, które chcesz wyciąć? Lepiej poczekaj i sprawdź, czy wolno ci to zrobić. Mimo że obiekt znajduje się na twojej posesji, to wycinka nie jest wcale taka oczywista. Suche drzewo musi spełnić kilka warunków, by mogło zostać usunięte.
W naszym kraju istnieje wiele przepisów prawnych, które ograniczają działalność cywili, nawet na prywatnych posesjach. Dziś zajmiemy się tematem suchego drzewa, które trzeba wyciąć. W zależności od sytuacji drzewo może zostać usunięte z posesji, ale wcale nie musi. Jeśli przekroczy dopuszczone normy, trzeba prosić o zgodę z urzędu.
Suche drzewo w ogrodzie. Co z nim zrobić?
Każda roślina, w tym drzewa mają swój termin. Czasami drzewo rośnie przez setki lat, a innym razem obumiera po kilku latach. Jeśli drzewo jest suche i nie wypuszcza liści, można je wyciąć, o ile spełnia odpowiednie warunki. Najważniejszy jest obwód pnia pięć cm nad ziemią. Jeśli dany gatunek nie przekroczy dopuszczalnych ram, drzewo można wyciąć w każdej chwili.
Na ten moment dopuszcza się wycinkę drzew, które nie przekroczyły: 100 cm (topola, wierzba, klon jesionolistny i srebrzysty), 85 cm (kasztanowiec, robinia akacjowa, platan klonolistny) 70 cm (inne gatunki drzew). Jeśli suche drzewo nie znajduje się na terenie objętym ochroną konserwatora, można je wyciąć bez obaw o konsekwencje. Uwaga – takich drzew nie wolno sprzedawać ani przekazywać na cele związane z działalnością gospodarczą. Właściciel może je przetworzyć jedynie na swój użytek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tunelowanie świecy
Co, jeśli pień przekroczy obwód?
Możesz ryzykować i wycinać drzewo na własną rękę, ale mandat za takie działanie to aż 2-krotność stawki za usunięcie konkretnego drzewa. Kwoty często zaczynają się w okolicach kilku tysięcy! Lepiej nie ryzykować i usunąć suche drzewo legalnym sposobem. Wystarczy napisać odpowiedni wniosek i złożyć go w gminie. Urząd ma 21 dni na podjęcie decyzji, lecz jeśli suche drzewo zagraża życiu, proces da się ten przyśpieszyć, sporządzając dokumentację fotograficzną i apelując o przyśpieszenie formalności.
Co ciekawe, istnieją konkretne miesiące, w których można dokonać wycinki drzew. Nie ważne czy drzewo jest suche, czy nie, można je wyciąć jedynie od 15 października do końca lutego. Dlaczego? Reszta miesięcy to okres lęgowy ptaków, które najczęściej budują gniazda w naszych ogrodach. W trosce o zwierzęta zakazuje się wycinki w innych miesiącach.
Czy mogę usunąć powalone, suche drzewo bez pozwolenia?
Jeśli doszło do sytuacji, że suche drzewo nie wytrzymało i zwaliło się w ogrodzie, możesz je wyciąć bez zgłoszenia. Oczywiście takie uszkodzenia drzew powinny być naturalne, spowodowane starością suchego drzewa czy warunkami atmosferycznymi. Jeśli drzewo zwaliło się w okolicy, ale nie bezpośrednio na twojej posesji, trzeba to zgłosić do odpowiednich służb. Suche drzewo z drogi nie może zostać przez ciebie zabrane, póki nie masz na to pozwolenia.
Źródło: muratordom.pl