PoradyWskazała najbardziej niebezpieczny tatuaż. Kobiety często nie znają zagrożenia

Wskazała najbardziej niebezpieczny tatuaż. Kobiety często nie znają zagrożenia

Tatuaże nie dziwią już nikogo, a wiele osób robi je z czystej przyjemności lub satysfakcji, a nawet w symbolicznym albo pamiątkowym znaczeniu. Wytatuować można się w każdym miejscu na ciele, ale jedno jest szczególnie niebezpieczne, przed czym ostrzegają lekarze. Jakich tatuaży nie powinno się robić?

Taki tatuaż jest prawdziwym zagrożeniem
Taki tatuaż jest prawdziwym zagrożeniem
Źródło zdjęć: © Pixabay, TikTok | ilovetattoos, tuszyktattoo

03.04.2024 16:00

Ile osób, tyle różnych gustów co do tatuaży, które w ostatnich latach zostają "odczarowywane", a wiele prac tatuatorów zachwyca. Przez wiele lat nie były one akceptowane społecznie, a osoby wytatuowane miały problem m.in. ze znalezieniem pracy, kiedy wzór znajdował się w widocznym miejscu. W przypadku tych niebezpiecznych tatuaży warto przemyśleć ich wykonanie co najmniej dwa razy, aby potem uniknąć poważnych kłopotów.

Czy tatuaż może być niebezpieczny?

Wszystko zależy od tego, gdzie i w jaki sposób, a nawet w którym miejscu na ciele zamierzamy wykonać tatuaż. Sterylny salon słynący z dobrych opinii to podstawa, tak samo jak cały proces jego wykonania. Wielu miłośników tatuaży zapomina o tym, że wprowadzany igłą pod skórę tusz narusza jej strukturę, co może doprowadzić do podrażnień, a nawet pojawienia się blizn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co więcej, wykonanie tatuażu niezależnie od warunków, w jakich był przeprowadzany, może spowodować zakażenie się wirusem HIV. Kolorowe tusze również nie wpływają pozytywnie na organizm, a zawarte w nich toksyczne substancje mogą odkładać się w węzłach chłonnych lub powodować rozwój chorób nowotworowych. Według statystyk tatuaże w Europie posiada aż 12 proc. ludzi, z czego w Polsce jest to odsetek zaledwie 10 proc. społeczeństwa. Większość z nich planuje kolejne wzory, a szczególnie na rękach, nogach, tułowiu oraz głowie i szyi.

Jakich tatuaży nie powinno się robić?

Wcale nie chodzi tutaj o konkretne projekty, które mogą wzbudzać wiele emocji, a o kwestię zdrowia. Wiele osób marzy o tatuażu na plecach, a w zasadzie wzdłuż kręgosłupa, który oprócz prezencji nie ma w sobie nic wartego uwagi. Według anestezjologów osoba, która posiada taki tatuaż, może nie zostać znieczulona zewnątrzoponowo, ponieważ lekarz nie ma możliwości wkłucia, a znajdujący się blisko płynu mózgowo-rdzeniowego tusz może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Nie chodzi tutaj tylko o poważne operacje, ale także znieczulenia przedporodowe, których kobiety mogą nie otrzymać.

Jeżeli mówimy o znieczuleniach centralnych, to rzeczywiście anestezjolodzy starają się, jeżeli mówimy o tatuażach znajdujących się na plecach, ominąć to miejsce w trakcie wprowadzenia igły. Są takie opinie, być może ekspertów, bo takich powikłań nie ma dużo, na temat chemicznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i czy ten barwnik, który znajduje się w tatuażu, może do tego doprowadzić. Niektórzy twierdzą, że może.

doktor habilitowany Michał Borys z kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie dla serwisu Polskie Radio Lublin (radio.lublin.pl).