NewsyMasz taką walizkę? Do wielu samolotów już z nią nie wsiądziesz

Masz taką walizkę? Do wielu samolotów już z nią nie wsiądziesz

smart bag, fot. Getty Images
smart bag, fot. Getty Images
13.09.2023 16:45

Niektóre linie lotnicze, w tym popularne w Polsce Ryanair i WizzAir, wprowadziły nowe ograniczenia dotyczące bagażu. Chodzi o konkretny rodzaj toreb. Jeśli masz smart bag, może okazać się, że nie zostaniesz przepuszczony przez kontrolę bezpieczeństwa.

Smart bag, czyli inteligentna torba to stosunkowo nowy rodzaj bagażu, który miał ułatwić życie podróżnym. Może mieć formę walizki, plecaka lub torby na ramię. Kształt nie ma tu znaczenia, ponieważ istotą takiego bagażu jest jego wyposażenie, czyli elektronika, która pozwala np. na ładowanie telefonu czy wykonywanie połączeń przez Wi-Fi lub Bluetooth. Niestety, linie lotnicze coraz liczniej zakazują korzystania z tych udogodnień.

Którzy przewoźnicy wprowadzili ograniczenia?

Jako pierwsze, już kilka lat temu, zakaz korzystania z inteligentnych toreb wprowadziły amerykańskie linie lotnicze. Teraz w ich ślady poszli przewoźnicy z Europy. Jeśli masz smart bag, nie możesz z niej korzystać, wsiadając na pokład samolotów zarówno tanich linii, jak i większych przewoźników. Obostrzenia wprowadziły m.in. Ryanair, WizzAir, easyJet, Lufthanza oraz British Airways.

Ze smart bag nie wsiądziesz na pokład samolotów m.in. Ryanair i WizzAir. Fot. Getty Images
Ze smart bag nie wsiądziesz na pokład samolotów m.in. Ryanair i WizzAir. Fot. Getty Images

Dlaczego smart bag są zakazane?

Tak naprawdę zakaz dotyczy tylko inteligentnych toreb z podłączonymi bateriami. Jeśli masz smart bag i jesteś w stanie odłączyć lub wyjąć z niej baterię czy powerbank, bez przeszkód możesz wziąć taką torbę w podróż. Problemem są natomiast walizki i plecaki, w których źródła zasilania nie da się odłączyć. Takie smart bags nie mogą być wykorzystywane jako bagaż podręczny ani być przekazywane do luku bagażowego. Przewoźnicy wprowadzili te obostrzenia ze względów bezpieczeństwa. Torby zasilane akumulatorami mogą stanowić zagrożenie, gdy dojdzie do zwarcia lub uszkodzenia baterii.

Smart bag z podłączoną baterią nie może być nadana do luku bagażowego ani zabierana na pokład samolotu. Fot. Getty Images
Smart bag z podłączoną baterią nie może być nadana do luku bagażowego ani zabierana na pokład samolotu. Fot. Getty Images

Jak można przewozić smart bag?

Jak wspomnieliśmy, linie takie jak Ryanair czy WizzAir zakazują korzystania ze smart bag, tylko jeśli ma podłączoną baterię. Jeżeli twoja torba ma opcję odłączenia zasilania, bez problemu przejdziesz z nią przez kontrolę bezpieczeństwa lub nadasz ją jako bagaż rejestrowany. Jest jednak pewne dodatkowe "ale". Ważna jest pojemność baterii. Jeśli będzie zbyt duża, nawet odłączona na niewiele się zda. Większość przewoźników pozwala na przewożenie inteligentnych toreb z bateriami litowymi o maksymalnej pojemności od 100 do 160 Wh. Przed podróżą sprawdź więc, jaki jest regulamin linii, z których będziesz korzystać, by uniknąć ewentualnych kłopotów z nieodpowiednim bagażem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także