NewsyMało która szkoła robi taką studniówkę. W łódzkim ogólniaku to wciąż tradycja

Mało która szkoła robi taką studniówkę. W łódzkim ogólniaku to wciąż tradycja

Nietypowa studniówka.
Nietypowa studniówka.
Źródło zdjęć: © Freepik | freepik
12.01.2024 16:11

Studniówka to ważny dzień w życiu każdego ucznia. Uroczysty bal ma być otwarciem do odliczania owych 100-dni do rozpoczęcia matury. Choć kiedyś ta impreza miała zupełnie inny charakter, to łódzki ogólniak stara się podtrzymać tradycję i organizuje ją nieco inaczej niż pozostałe szkoły.

XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi ma swoją szczególną tradycję. Otóż coroczna studniówka jest organizowana w sali gimnastycznej. Jest to jedyna szkoła w Łodzi (i pewnie jedna z nielicznych w Polsce), która rezygnuje z wynajęcia lokalu. Na głowie organizatorów są: obowiązek zamówienia cateringu, wykonanie scenografii, zaproszeń, muzyka i wiele innych. Mimo to szkoła nie chce rezygnować z tradycji i podejmuje się wszelkich działań, by ten dzień pozostał na zawsze w pamięci maturzystów.

Jedyna taka studniówka

W XXVI Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Wileńskiej w Łodzi to szczególny dzień. To właśnie dzisiejszej nocy maturzyści będą mieli okazję ubrać się w balowe stroje i spędzić cudowną noc ze swoimi rówieśnikami. Studniówka w tej szkole od lat wygląda podobnie, gdyż zamiast wynajmowania lokalu cała społeczność szkoły angażuje się w przygotowanie balowej sali wewnątrz szkoły. Tradycja utrzymuje się już od 70 lat, a władze szkoły nie zamierzają z niej rezygnować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Małgorzata Wiśniewska, dyrektorka XXVI LO jest bardzo dumna z tego, że jej uczniowie są w stanie przyjąć na siebie obowiązek organizacji balu. To nie lada wyzwanie, gdyż poza dekoracjami trzeba dopilnować cateringu, muzyki czy liczby miejsc w sali wypoczynkowej. Co ciekawe, każdego roku studniówka jest organizowana pod innym tematem przewodnim. Tym razem postawiono na klimat lat 20. I 30. W programie znajdzie się również miejsce na występ kabaretowy.

Koszt studniówki w szkole

Jak się okazuje, cena takiej imprezy nie należy do najniższych. Mimo że odpada spora kwota za lokal, to trzeba pamiętać, że jedzenie, obsługa i muzyka niosą za sobą spore koszty. W tym roku cena za osobę to 450 zł, co i tak wypada korzystnie w porównaniu ze stawkami z innych szkół, gdzie jedna osoba musi ponieść koszt ok. 800 zł. Niestety dzisiejsze stawki usługodawców są bardzo wysokie i wyprawienie takiego balu to kwoty, o których nawet nam się nie śniło.

XXVI LO w Łodzi ma aż sześć klas maturalnych, dlatego wymagane są aż dwie duże sale, by pomieścić całe towarzystwo. W sali gimnastycznej znajduje się część wypoczynkowa, gdzie można zjeść i porozmawiać z przyjaciółmi, natomiast aula zamienia się w salę balową. Co ciekawe, w szkole nie ma zwyczaju zapraszania osób towarzyszących. Bawią się tylko nauczyciele i uczniowie placówki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także