Tak świat widzą niedźwiedzie. Tatrzański Park Narodowy pokazał nagranie
Mało kiedy nadarza się okazja, aby zobaczyć rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy. Wszyscy doskonale wiemy, jak wygląda świat z lotu ptaka, ale mało osób miało okazję zobaczyć, jak widzi ją niedźwiedź. Nagranie z Tatrzańskiego Parku Narodowego to nie lada gratka.
11.01.2024 | aktual.: 11.01.2024 13:52
Każdy z nas zupełnie inaczej widzi świat i wcale nie chodzi tutaj o wyzwane wartości lub poglądy. Z pewnością wielu zastanawiało się, czy zwierzęta, a szczególnie te dzikie odbierają go tak samo, jak my. Tatrzański Park Narodowy rozwiał wszelkie wątpliwości, publikując nagranie z perspektywy niedźwiedzia. Co zaskakującego możemy na nim zobaczyć?
Jak widzi niedźwiedź?
Niedźwiedzie to niezwykle niebezpieczne drapieżniki, które mimo sympatycznego wyglądu stanowią dla nas ogromne zagrożenie. Spotkanie ssaka na leśnych szlakach nie należy do przyjemnych, a nasze nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do tragedii. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zamontowali na szyi drapieżnika kamerę, która znakomicie oddaje jego punkt widzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krótkie wideo to nic innego jak przechadzka niedźwiedzia po lesie, która znacznie różni się od naszej. Kamera pokazuje ograniczone pole widzenia, które jest lekko zamglone. Właśnie w ten sposób misie widzą świat, a nie mają zbyt ostrego wzroku (jak na groźne drapieżniki). Niedźwiedzie mają za to wyostrzony słuch oraz węch, przez które znakomicie radzą sobie w lasach. Tych zmysłów możemy im pozazdrościć, ponieważ miśki potrafią wytropić inną zwierzynę np. kozice przysypane lawiną, ale też znaleźć pożywienie.
Niedźwiedzie zmysły mogą też stanowić dla nich zagrożenie, ponieważ prowadzą je do odpadów wyrzucanych przez ludzi. Papierki, niedojedzone resztki oraz najzwyklejsze śmieci ściągają je swoją wonią, a przecież spożywanie przez drapieżniki tych odpadów jest niebezpieczne. Będąc w lesie lub na szklaku w górach pamiętaj o tym, żeby sprzątać po sobie i nigdy nie zostawiaj resztek.
Skąd pomysł na kamerowanie życia niedźwiedzi?
Wszystko dzięki projektowi LECA, zorganizowanemu przy pomocy Unii Europejskiej. Ma on na celu monitorowanie oraz ochronę dużych dzikich zwierząt na terenie Karpat. W akcji badawczej o skali międzynarodowej biorą udział parki narodowe, ministerstwa, leśnictwa oraz uczelnie ze Słowacji, Czech, Ukrainy, Węgier oraz Słowenii i Rumunii.
Projekt ten ma za zadanie monitorować oraz dostarczać informacji o życiu niedźwiedzi, ale też wilków oraz rysi. Dzięki temu specjaliści będą mogli stworzyć dla nich bezpieczną przestrzeń do życia oraz zminimalizują ryzyko kłusownictwa.