PoradyLajfhakiMęczy cię bezsenność? Posłuchaj zielonego szumu i zapomnij o nieprzespanych nocach

Męczy cię bezsenność? Posłuchaj zielonego szumu i zapomnij o nieprzespanych nocach

jak szybko zasnąć, fot. Freepik
jak szybko zasnąć, fot. Freepik
22.07.2023 13:05

Czujesz, że zasypianie sprawia ci coraz większą trudność? To wszystko wina ciągłego stresu, a także szybkiego tempa życia, do którego nie jest przyzwyczajony nasz organizm. Brak relaksu i zaniedbywanie higieny snu, doprowadza do poważnych konsekwencji. Oto metoda na to, jak szybko zasnąć!

Problemy z zasypianiem to coraz częstsza dolegliwość, nie tylko u osób dużo pracujących przy komputerze. Patrzenie przed snem w ekran telefonu czy ciężkostrawna dieta negatywnie wpływają na naszą kondycję. Na szczęście są metody, dzięki którym przestaniesz liczyć owce po położeniu się do łóżka.

Dlaczego nie mogę spać?

To pytanie zadaje sobie osoby, które każdej nocy przerzucają się w łóżku z boku na bok. Niestety problemy ze snem stają się bardzo powszechne wśród ludzi w różnym wieku. Czynników, które wpływają na ten stan jest wiele. Do najczęściej podawanych przez ekspertów należą:

  • stres, a także zmartwienie się: codzienne napięcia, problemy osobiste, finansowe czy zawodowe;
  • złe nawyki: nieregularne godziny spania, spożywanie kofeiny lub alkoholu przed snem, korzystanie z urządzeń elektronicznych;
  • nieodpowiednie warunki: zbyt wysoka lub niska temperatura w sypialni, hałas czy jasne światło, niewygodny materac;
  • zmiany życiowe: podróże, zmiana miejsca zamieszkania lub stresujące sytuacje życiowe;
  • problemy zdrowotne: m.in.: bóle mięśniowe, kręgosłupa, głowy, refluks żołądkowy czy depresja;
  • nadmierna aktywność przed snem: wykonywanie intensywnych ćwiczeń, które stymulują aktywność umysłową lub emocjonalną.
Egipski patent na bezsenność pomoże zasnąć nawet w największy upał. Fot. Freepik
Egipski patent na bezsenność pomoże zasnąć nawet w największy upał. Fot. Freepik

Jak szybko zasnąć?

Na szczęście z pomocą przychodzą dźwięki natury, które kojąco wpływają na nasz organizm. Nazywa się je zielonym szumem i uważa się, że działa niezwykle kojąco. Za tą nazwą kryją się dźwięki liści, fal, strumyka, a także deszczu. Zbadano, że pomagają one osobom cierpiącym na problemy ze snem i mającym trudności z koncentracją. Dodatkowo wspierają dojście do równowagi po traumatycznym przeżyciu, a także redukują stres. Są to przyjemne i delikatne dźwięki, które sprawiają, że umysł wchodzi w stan głębokiego ukojenia. Eksperci polecają słuchać takich odgłosów, nie tylko przed zaśnięciem, ale też w pracy (jeśli mamy do czynienia ze stresującymi warunkami). To pozwoli nam się uspokoić i lepiej skupić na wykonywanych czynnościach. Efekty ze słuchania zielonego szumu zauważysz niemalże od razu!

jak szybko zasnąć, fot. Freepik
jak szybko zasnąć, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także