PoradySprzątanieMieszam dwa produkty i nakładam na fugi. Po godzinie są śnieżnobiałe

Mieszam dwa produkty i nakładam na fugi. Po godzinie są śnieżnobiałe

Czyszczenie brudnych fug nareszcie przyniesie rezultaty
Czyszczenie brudnych fug nareszcie przyniesie rezultaty
Źródło zdjęć: © Genialne
09.12.2023 19:31

Twoje fugi już dawno zmieniły kolor, a ty załamujesz ręce, bo ostatnie szorowanie nie miało żadnych rezultatów? Zakładamy, że używasz nieodpowiednich środków, które nie są w stanie usunąć stałych zabrudzeń. Okazuje się, że wystarczy nieco produktu z kuchni, który skutecznie rozpuszcza brud. Poniżej znajdziesz całą recepturę na domowy detergent.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę "płyn do czyszczenia fug" wyświetli nam się mnóstwo wyników, lecz większość z produktów to żrące detergenty, które nie są zbyt bezpieczne dla człowieka. Niedokładne zmycie płynu po skończonym sprzątaniu może mieć tragiczne skutki, gdy dziecko lub pupil przypadkowo poliżą podłogę. O wiele lepiej wykorzystać naturalne detergenty, które są równie skuteczne i nie stanowią zagrożenia dla innych.

Jak czyścić fugi?

Wyłożenie domu płytkami to bardzo wygodny zabieg. Kiedy coś się rozleje, wystarczy to przetrzeć, a nie zostaje najmniejszy ślad. Niemniej warto pamiętać o tym, że przestrzenie między płytkami bardzo łatwo się brudzą. Jeśli nie czyścimy fug regularnie, może dojść do tego, że brud będzie praktycznie nie do usunięcia. W takim wypadku ratuje nas jedynie specjalistyczna pomoc ekipy sprzątającej lub nowe wypełnienie.

Czyszczenie fug nie jest przyjemne, lecz jeśli chcemy, by na długo zachowały swój naturalny kolor, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Płytki w łazience są szczególnie narażone na wilgoć, przez co w ich łączeniach rozwija się pleśń. Wystarczy zaledwie kilka dni, by fuga pokryła się szaro-zielonym nalotem. Usunięcie go wymaga czasu i porządnego szorowania, które sukcesywnie będzie usuwać grzyba.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skuteczny środek na brudne fugi

Zamiast lecieć do sklepu po żrący detergent, koniecznie przetestuj domowy środek czyszczący. Jego ogromnym plusem jest bezpieczny skład, który nie podrażnia skóry i w razie dostania się do ust, nie niesie ryzyka zatrucia. To szczególnie ważne, gdy w domu znajdują się małe dzieci, które bardzo często wkładają różne przedmioty do buzi, co zwiększa ryzyko spożycia detergentu.

Skuteczna mieszanka do fug zawiera tylko dwa składniki! Aby ją przygotować, musisz zmieszać 200 ml ciepłej wody i 100 ml octu spirytusowego. Mieszankę przelej do buteleczki z atomizerem, by naniesienie jej na płytki było łatwe i przyjemne. Kolejny krok to szorowanie, do którego najlepiej wykorzystać starą szczoteczkę do zębów. Doskonale doczyści wszystkie przestrzenie między płytkami.

Czyszczenie płytek w łazience.
Czyszczenie płytek w łazience.© Freepik | freepik

Drugi, równie skuteczny sposób to wykorzystanie pasty z sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać proszek z odrobiną wody, tak by powstała gęsta mieszanka, którą łatwo nanieść na fugi. Pozostawiamy ją na płytkach na jedną lub nawet kilka godzin, by środek miał czas na odpowiednią reakcję. Następnie zmywamy produkt wodą i przecieramy płytki zwilżoną gąbką. Po takim zabiegu fugi będą lśnić czystością!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także