DomRośliny doniczkoweGdy widzę w doniczce biały nalot, biegnę do kuchni. Babcia zdradziła mi sposób na pleśń

Gdy widzę w doniczce biały nalot, biegnę do kuchni. Babcia zdradziła mi sposób na pleśń

Piękne rośliny doniczkowe zdobią pomieszczenie i dodają mu egzotycznego klimatu. Jednak często może przytrafić się niemiła niespodzianka w postaci pleśni. Zazwyczaj sezon jesienno-zimowy nie jest łaskawy dla roślin, przez co większość z nich marnieje. Okazuje się, że można białemu nalotowi szybko zaradzić.

Pleśń w doniczkach szybko znika po tym preparacie.
Pleśń w doniczkach szybko znika po tym preparacie.
Źródło zdjęć: © Genialne

02.12.2023 13:47

Pielęgnacja roślin to obowiązek każdego, kto decyduje się na ich hodowlę. Regularne podlewanie, nawożenie oraz dobre miejsce to tylko podstawowe warunki, które należy zapewnić kwiatom. Jednak prawdziwy kłopot pojawia się, kiedy zaczynają one chorować. Jak domowym sposobem pozbyć się pleśni?

Skąd bierze się pleśń w doniczkach?

Biały nalot w doniczce nie wygląda dobrze, ale nie o kwestie estetyczne tutaj chodzi. Te białe punkty rozrastają się po powierzchni gleby i szkodzą roślinie. Pleśń zabiera jej wodę oraz składniki odżywcze, przez co sprawia, że roślina szybko obumiera. Najczęściej jest efektem błędu hodowcy, a nadmierna wilgoćtarget="_blank"> to idealne miejsce do rozwoju grzybów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zazwyczaj powstaje pod wpływem przelania, kiedy roślina nie nadąża z pobieraniem wody. Warto pamiętać, że jesienią i zimą należy ograniczyć podlewanie kwiatów, a bardzo wiele osób o tym zapomina. Drugim grzechem powodującym pleśń jest ziemia, która jest źle dobrana do gatunku rośliny. Nie zaleca się stosowania gleby ciężkiej, która słabo przepuszcza składniki mineralne.

Jak skutecznie pozbyć się pleśni?

Najlepiej jest zapobiegać pojawieniu się pleśni, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dobrze jest dbać o wentylację pomieszczeń, w których znajdują się rośliny. Podczas sadzenia kwiatów pamiętajmy także o dobrym drenażu ziemi, która zapobiegnie nadmiernej wilgoci. Regularne wyciąganie suchych liści z doniczki również wpłynie na poprawę kondycji rośliny.

Pleśń zwalczą preparaty, które zawsze masz pod ręką.
Pleśń zwalczą preparaty, które zawsze masz pod ręką. © Freepik

Panika nigdy nie jest dobrym wyjściem z sytuacji, a zamiast załamywać ręce, trzeba działać. Najlepiej udać się do kuchni, ponieważ tam znajduje się co najmniej kilka remediów na pleśń. Skuteczny okazuje się ocet jabłkowy, który w proporcji 1 litr wody na 1 łyżkę octu zdziała prawdziwe cuda. Wystarczy wymieszać składniki i spryskiwać powierzchnię gleby do czasu ustąpienia choroby.

Soda oczyszczona również sprawdzi się do usuwania białego nalotu, ponieważ ma w sobie właściwości czyszczące i dezynfekujące. Dlatego wystarczy do 1 szklanki wody przegotowanej dodać 3 łyżki sody. To stężenie wymiecie w mgnieniu oka gromadzącą się pleśń.

Jakie przyprawy stosować na pleśń?

Cynamon to sposób znany wielu hodowcom roślin. Wystarczy posypać pleśń proszkiem, a przyprawa zrobi swoje. Czosnek to naturalny antybiotyk, który pozbędzie się tej choroby grzybiczej. Obrane ząbki czosnku należy wcisnąć w podłoże, a biały nalot ustąpi.

pleśńrośliny doniczkowewilgoć