PoradyLajfhakiMieszam, pryskam i przecieram. Kamień i brud znikają szybciej niż się pojawiły

Mieszam, pryskam i przecieram. Kamień i brud znikają szybciej niż się pojawiły

Czyszczenie powierzchni kuchennych to prawdziwe wyzwanie. Szczególnie w przypadku zlewu, gdzie lądują brudne naczynia. Jego pielęgnacja, czyli sposób mycia, ma niebagatelne znaczenie. Podpowiadamy, jak czyścić granitowy zlew.

jak czyścić granitowy zlew, fot. Genialne
jak czyścić granitowy zlew, fot. Genialne

04.10.2023 17:02

Podczas urządzania kuchni, wielu decyduje się na niestandardowe rozwiązania. Nie inaczej jest w przypadku zlewu wykonanego z granitu. Prezentuje się dobrze, ale jest niezwykle wymagający, przez co wielu nie radzi sobie z jego czyszczeniem. Jak czyścić granitowy zlew? Okazuje się, że to zadanie prostsze niż myślisz.

Jak czyścić granitowy zlew?

Bardzo widoczny na nim jest kamień oraz osad, który powstaje w wyniku działania twardej wody i mocnych detergentów. Jednak granit źle znosi chemiczne preparaty, ponieważ uszkadzają one jego strukturę. Wiele osób ma więc niemały problem z jego myciem, a przecież wystarczy sięgnąć po naturalne rozwiązania. Dzięki domowym specyfikom nie tylko pozbędziemy się nieestetycznych zabrudzeń, ale też zmniejszymy ryzyko zniszczenia powłoki granitu. Wystarczy sięgnąć do szafki po ocet, który sprawdza się nie tylko do pichcenia. Jest znakomitym środkiem czyszczącym i dezynfekującym, a przy tym wykazuje bardzo delikatne działanie. Zatem jak czyścić granitowy zlew? Mieszankę czyszczącą należy przygotować z ciepłej wody zmieszanej w proporcji 1:1 z octem. Następnie pozostaje spryskać powierzchnię zlewozmywaka, a na koniec przetrzeć go szmatką. Po kilku minutach zauważysz, że osad oraz brud znikają. Tak przygotowanym roztworem warto czyścić granit raz lub dwa razy w tygodniu.

Obraz

Co warto robić oprócz czyszczenia granitowego zlewu?

  • Wiesz już, jak czyścić granitowy zlew, ale samo umycie to tylko początek, ponieważ wymaga on regularnej impregnacji. Dzięki temu zawsze będzie czysty, a proces ten nie jest wcale skomplikowany. Wystarczy wziąć olej jadalny np. kokosowy lub rzepakowy, a następnie nałożyć jego niewielką ilość na ściereczkę lub wacik. Teraz pozostaje wcierać specyfik okrężnymi ruchami w strukturę granitu. Na koniec trzeba usunąć jego nadmiar ręcznikiem papierowym i gotowe.
  • Przebarwienia na zlewie wykonanym z granitu to zmora. Często powstają od różnych kuchennych napojów lub potraw np. kawy. Po czasie pozostawiają po sobie brzydkie plamy, które zasychają i są niebywale trudne do usunięcia. Okazuje się, że najlepiej poradzi sobie z nimi pasta z wody oraz sody oczyszczonej. Wystarczy nałożyć ją na powierzchnię granitu, a następnie delikatnie wyczyścić. Na koniec należy spłukać wszystko wodą i gotowe.
Obraz