Miniaturowe róże bywają kapryśne. Jeden błąd sprawi, że przestaną kwitnąć
Czasami w prezencie dostajemy małe kwiaty w doniczce, które zachwycają delikatnością. Jak dbać o miniaturowe róże, by zawsze pozostały w dobrej kondycji? Pielęgnacja wcale nie jest skomplikowana, trzeba jedynie zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Poniżej znajdziesz dokładne wytyczne, jak odpowiednio zaopiekować się roślinką.
Miniaturowe róże to znacznie praktyczniejsza opcja niż kwiaty cięte, bo uprawia się je w doniczkach. Sprzedawane w ozdobnych torebkach wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Stawia się je na stołach lub parapetach jako żywą dekorację. Jak o nie zadbać, by nie odstraszały marnym wyglądem? Już mówimy!
Jak wybrać najlepsze róże w sklepie?
Jeśli decydujesz się na zakup roślinki, koniecznie sprawdź jej kondycję. Liście muszą być gęste i soczyście zielone. Z nich powinny wyłaniać się pąki i już rozwinięte kwiaty. Jeśli widzisz jakieś żółte listki, połamane gałązki czy marne pąki, lepiej odpuścić sobie zakup. Może się okazać, że w podłożu buszuje jakiś szkodnik, który po przyniesieniu do domu opanuje inne rośliny. Wtedy będą ratować cię jedynie sklepowe opryski na zwalczenie insektów.
Jak dbać o miniaturowe róże kupione w sklepie?
Małe różyczki rosną zazwyczaj na maksymalną wysokość 40 cm. Kwiaty wypuszczają wiosną i latem, gdy doba jest dłuższa, a co za tym idzie, mają większy dostęp do światła. Jednak trzeba odpowiednio się nimi zająć, by długo cieszyły oko i nie zmarniały od razu po przyniesieniu do domu. Raczej nie wystawaj ich na południowe stanowiska, gdyż ostre słońce może poparzyć liście, znacznie lepiej będą czuć się w cieniu. Gleba powinna być lekko wilgotna a liście często zraszane mgiełką. Jeśli będziesz o tym zapominać, roślina zrzuci liście, a kwiaty ekspresowo stracą płatki. Latem warto wystawiać doniczki na balon czy taras, ale kiedy temperatura spadnie, lepiej nie ryzykować zmarznięcia roślinki. Miniaturowe róże powinny być przesadzane minimum raz na dwa lata, a na dnie doniczki musi znaleźć się gruba warstwa kamyczków. Dzięki temu podłoże będzie bardziej przepuszczalne.