PoradyPsychologiaMnóstwo par nie dotrwa do świąt. Nie bez powodu grudzień jest sezonem rozstań

Mnóstwo par nie dotrwa do świąt. Nie bez powodu grudzień jest sezonem rozstań

Kłótnia między parą w okresie świątecznym to częste zjawisko
Kłótnia między parą w okresie świątecznym to częste zjawisko
Źródło zdjęć: © Freepik | user25451090

09.12.2023 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo że grudzień to miesiąc rodzinnych tradycji i spędzania czasu razem z bliskimi, to właśnie w tym okresie kończy się najwięcej związków. Rozstanie to trudna decyzja, do której trzeba niesamowitej odwagi, a koniec roku to refleksyjny czas, gdy większość z nas zastanawia się nad swoim dotychczasowym życiem. Co jeszcze wpływa na to, że grudzień to miesiąc rozpadających się związków?

Mówi się, że 11 grudnia to nieoficjalny dzień rozstań. Kiedy na dobre wchodzimy w ostatni miesiąc roku, zaczynają się pewne problemy sercowe, które często kończą się zerwaniem relacji. Problem dotyka głównie związków z krótkim stażem, które dopiero się docierają. Jakie problemy napotykają w grudniu, których nie odczuwają przez resztę roku?

Świąteczny czas to próba dla związków

Zacznijmy od dawki badań, które zostały udostępnione przez serwis randkowy Flirtini. Z ich wyliczeń wynika, że aż ¾ randkowiczów online zakończyło swoje relacje w okresie świąt. Wynika to głównie z tego, że jest to czas, gdy zaczynamy mieć refleksje na temat tego, czy obecna sytuacja życiowa nas zadowala. Wiele osób wyznacza sobie cele na nowy rok, przez co życie uczuciowe idzie w odstawkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Osoby w związkach również zaczynają rozmyślać o życiu, a przy tym zastanawiają się, czy obecny związek uszczęśliwia ich na tyle, by planować życie z konkretną osobą na kolejne lata. Pewna grupa dojdzie do wniosku, że nie jest usatysfakcjonowana i zerwanie przed świętami będzie najlepszym krokiem w stronę lepszego życia. Istnieje również druga strona medalu, która mówi, że aż 33 proc. ludzi spotyka się z kimś w grudniu tylko dlatego, że nie chce czuć samotności w tym okresie.

Presja otoczenia i próby, które na nas spadają

Święta to czas deklaracji, spotkań z rodziną i niekomfortowych pytań. Podczas spotkań rodzinnych padają ciekawskie pytania na temat zaręczyn, ślubu i dzieci, a pary nie zawsze są gotowe, by zrobić kolejny krok w swojej relacji. Wyjazdy do rodziny, poznawanie teściów i rodzeństwa często bywa trudnym przeżyciem dla drugiej połówki. To często wywołuje kłótnie, jeśli osoby w związku mają skrajne podejście do tematu, a następstwem narastającego konfliktu jest rozstanie.

Świąteczne kłótnie w związku wcale nie są wyjątkiem
Świąteczne kłótnie w związku wcale nie są wyjątkiem© Freepik | user18526052

Warto również wspomnieć o problemach z wymaganiami partnerów. W trakcie dawania prezentów może dojść do przykrej konfrontacji, gdy ktoś oczekiwał zupełnie innego podarunku. Nie chodzi o wartość finansową, ale o nietrafienie w gust, przez co druga osoba czuje się niezrozumiana i pomijana w związku. Kiedy jest się w świeżej relacji, warto pomyśleć o poważnej rozmowie na temat wyznawanych wartości i tego, czego oczekujecie w związku. To pozwoli nam określić, czy druga połówka podziela wspólny pogląd na życie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także