PoradyLajfhakiMoja ciocia wiesza płyty CD na drzewach w ogrodzie. Intruzi szybko znikają

Moja ciocia wiesza płyty CD na drzewach w ogrodzie. Intruzi szybko znikają

jak przegonić szpaki z ogrodu, fot. Getty Images
jak przegonić szpaki z ogrodu, fot. Getty Images

18.07.2023 09:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odstraszanie ptaków to zmora każdego działkowicza. Chorągiewki, strachy na wróble lub butelki sprawiają, że ogród przypomina bardziej cyrk niż miejsce odpoczynku. Sprawdź jak przegonić szpaki z ogrodu.

Ptaki te są dużym problemem w ogrodzie. Przylatują całymi chmarami, aby pasożytować na drzewach lub krzewach owocowych. Najbardziej upodobały sobie czereśnie, wiśnie, śliwki, jabłka, truskawki oraz porzeczki. Jednak można pozbyć się ich dzięki kilku tanim i skutecznym sposobom.

Sposoby na to, jak przegonić szpaki z ogrodu

  • Hałas to coś, czego nie lubi każde zwierzę, nawet szpak. Metoda sprawdzi się u osób, które mieszkają na uboczu, z dala od sąsiadów. Warto zastosować armatki hukowe, petardy lub puścić głośną muzykę. Można też znaleźć w internecie odgłosy ptaków łownych, które w naturalnym środowisku są wrogami szpaków.
  • Straszaki zamontowane na drzewach szybko wypłoszą ptaki. Najlepiej zainwestować w te, które są poruszane przy pomocy wiatru np. balony, taśmy z kaset, wiatraczki oraz torebki foliowe.
  • Siatki ochronne dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym i budowlanym. Po rozwieszeniu na drzewie odetną one całkowicie ptakom dostęp do owoców. Jest także o wiele łatwiejszy sposób. Wykorzystaj stare firanki (jeśli posiadasz niskie drzewa) i rozwieś je na gałęziach.
  • Pistolet na wodę przyda się nie tylko w Śmigus-dyngus, ale i do walki ze szpakami. Warto dodać, że to bardzo skuteczna, ale i bezpieczna metoda, która nie szkodzi ptakom i uprawom.
jak odstraszyć szpaki humanitarnymi metodami, fot. gettyimages
jak odstraszyć szpaki humanitarnymi metodami, fot. gettyimages
  • Morwa w ogrodzie to sprytne rozwiązanie, które szybko i efektywnie odciągnie zwierzęta od upraw owocowych. Dlatego zasadź ją w pobliżu np. czereśni, a z pewnością przylecą do niej ptaki.
  • Budka lęgowa to pójście na kompromis ze szpakami, ponieważ łatwiej jest mieć na stałe kilka ptaków w ogrodzie niż całe stado. Minusem tej metody jest to, że na dobre ściągniesz do swojego ogrodu szpaki.
  • Ptaki łowne, czyli np. sokoły to znakomity pomysł na pozbycie się szpaków. Wystarczy wynająć firmę sokolniczą albo zamontować na gałęziach drzew imitację ptaków łownych.
Jak odstraszyć szpaki? fot. Pixabay
Jak odstraszyć szpaki? fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także