PoradyLajfhakiMoje róże nareszcie zakwitły, kiedy przestałam popełniać ten 1 błąd. Już nie marnieją!

Moje róże nareszcie zakwitły, kiedy przestałam popełniać ten 1 błąd. Już nie marnieją!

błędy w uprawie róż, fot. Genialne
błędy w uprawie róż, fot. Genialne
30.06.2023 14:31

Róże to piękne ozdoby ogrodu, które nadają mu charakteru oraz elegancko wypełniają przestrzeń. Jednak do prawidłowego kwitnienia potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy w uprawie róż.

Pachnące, różnokolorowe oraz bujne róże to marzenie każdego ogrodnika. Warto dodać, że posiadanie ogrodu różanego to nic trudnego i poradzi sobie z nimi każdy. Kluczem do pięknych kwiatostanów jest przestrzeganie ważnych zasad, dzięki którym roślina szybko urośnie i obsypie się pąkami.

Oto błędy w uprawie róż

  • Pierwszym oraz najczęściej spotykanym błędem jest źle wybrane miejsce. Róże potrzebują bardzo dużo słońca, dlatego posadzenie w cieniu doprowadzi do jej zmarnienia. Dodatkowo należy wybierać miejsca, które są osłonięte od wiatru, ponieważ kwiaty te nie lubią przeciągów.
  • Trzeba zapewnić im podłoże żyzne oraz przepuszczalne, najlepsze będzie kwaśne o pH 6-6,5. Nie zaleca się używania gleby gliniastej lub piaszczystej, ponieważ szkodzi róży. Przed zakupem tych roślin warto zaopatrzyć się w odpowiednią glebę.
  • Ogrodnicy zalecają sadzenie odmian odpornych na różne choroby. Zazwyczaj taką odporność posiadają tylko nowe rodzaje kwiatów, natomiast te starsze nie. Wiekowy krzak róży może bardzo często być zainfekowany i nie kwitnąć bujnie.
jak dbać o róże, fot. freepik
jak dbać o róże, fot. freepik

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Nie sadź ich w miejscach, gdzie wcześniej również rosły róże. To bardzo ważna, a tak często zapominana zasada. Jest to istotne, ponieważ nowe rośliny mogą nie rosnąć lub być atakowane przez szkodniki o wiele częściej niż te zasadzone w innym miejscu. Jeśli zaś przestrzeń ogrodu jest mała i musimy to zrobić, należy usunąć korzenie poprzedniej rośliny z podłoża, wykopać głębszy dół i użyć nowej ziemi.
  • Róża potrzebuje dobrego nawodnienia. Jeśli kupiłeś sztukę z odkrytym systemem korzeniowym, to koniecznie wstaw ją do wody. W przeciwnym razie korzenie będą przesuszone, a po czasie cała roślina uschnie. Po zasadzeniu róży należy od razu ją podlać (bardzo obficie!) i powtarzać podlewanie przez kilka dni z rzędu. Podlewając roślinę, zawsze kieruj strumień wody w ziemię oraz unikaj moczenia kwiatów lub liści.
  • Nawożenie świeżo posadzonych róż jest zabronione. Młody system korzeniowy może zostać wtedy przez odżywkę spalony, zanim zdąży się w ogóle przyjąć.
Close view of a bush of red roses
Close view of a bush of red roses
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także