PoradyLajfhakiMonitoring na prywatnej posesji jest legalny, ale tylko wtedy, gdy spełnisz te warunki

Monitoring na prywatnej posesji jest legalny, ale tylko wtedy, gdy spełnisz te warunki

monitoring na prywatnej posesji, fot. Freepik
monitoring na prywatnej posesji, fot. Freepik

09.08.2023 16:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Monitoring na prywatnej posesji to coraz częściej spotykana rzecz, a nawet nowy standard na licznie powstających osiedlach. Czy jest to całkowicie legalne? Przepisy mówią jasno.

Osoby decydujące się na monitoring chcą czuć się bezpieczniej w swoim domostwie. Takie zabezpieczenie odstrasza włamywaczy czy wandali, którzy chcą zniszczyć nasze mienie. W razie, gdy ktoś włamie się do domu, będziemy dysponować nagraniem, które umożliwi rozpoznanie sprawcy. Czy instalacja kamer może odbyć się bez żadnego poinformowania przechodniów o tym, że są nagrywani w obrębie naszego domu? Otóż tłumaczą to przepisy, do których należy się bezwzględnie zastosować!

Czy monitoring na prywatnej posesji jest legalny?

W przypadku, gdy kamery obejmują jedynie twój prywatny teren, a zarazem mienie, posiadanie monitoringu jest legalne. Wedle Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016, przepisy nie mają zastosowania w przypadku przetwarzania danych osobowych przez osobę fizyczną, o ile dzieje się to w charakterze osobistym. W związku z tym nie zapomnij poinformować gości, że są oni nagrywani na twojej prywatnej posesji — tyczy się to pracowników domu (np. niani czy ogrodnika). Muszą oni uprzednio wyrazić zgodę na rejestrowanie ich wizerunku. Jeśli zasięg kamery jest na tyle duży, że obejmuje posesję sąsiada, możesz mieć z tego powodu kłopoty. Jest to naruszenie jego prywatności i możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.

Obraz

Czy tabliczka "obiekt monitorowany" jest obowiązkowa?

Jeśli zasięg monitoringu obejmuje publiczną drogę i chodnik, należy poinformować postronne osoby, że teren jest w stałej obserwacji. Pamiętaj, że kamer nie można wykorzystywać do obserwacji przechodniów, nawet jeśli robisz to z czystej ciekawości. Upowszechnianie nagrań z osobami trzecimi jest nielegalne! W przypadku gdy monitoring sięga jedynie na teren twojego podwórka, nie wymaga się umieszczania tabliczki informacyjnej o treści "obiekt monitorowany". Jednak eksperci radzą zawieszać ją w każdym przypadku, gdyż sama wiadomość o monitoringu skutecznie odstrasza włamywaczy. Być może taki mały ruch będzie w stanie ocalić twoją rodzinę przed niebezpieczeństwem.

Monitoring na prywatnej posesji musi odbywać się na pewnych zasadach bezpieczeństwa, fot. freepik
Monitoring na prywatnej posesji musi odbywać się na pewnych zasadach bezpieczeństwa, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także