NewsyMożna naprawdę oniemieć. To zjawisko przepowiada śmierć w górach

Można naprawdę oniemieć. To zjawisko przepowiada śmierć w górach

Widmo Brockenu obserwowane w górach
Widmo Brockenu obserwowane w górach
Źródło zdjęć: © Getty Images | vik898
04.11.2023 17:24

Wycieczka w góry to znakomity pomysł na relaks oraz oderwanie się od codzienności. Jednak piękne widoki to niejedyna rzecz, jaką można w nich zobaczyć.

Widmo Brockenu brzmi bardzo tajemniczo, ale i wygląda niezwykle. Zazwyczaj spotyka się je w wysokich partiach gór lub podczas lodu samolotem. Jednak ujrzenie tego zjawiska, to nie najlepsza wróżba, która zwiastuje katastrofę. U doświadczonych wędrowców wzbudza przerażenie. Czym zatem jest to widmo Brockenu?

Czym jest widmo Brockenu w górach?

Nazywane jest także mamidłem górskim, czyli niczym innym niż zjawiskiem optycznym, które najczęściej można zaobserwować w górach. Widzimy je, jak znajdziemy się między niżej od nas zawieszoną chmurą a promieniami słońca. Warto dodać, że jest to tylko nasz cień, który obija się w chmurze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mgła lub chmura działa niczym ekran, a wokół niej znajduje się tzw. gloria. Jest to widmo światła białego, które powstaje poprzez załamanie się go w kropelkach wody. Warto dodać, że zawsze widmo Brockenu obserwuje tylko jedna osoba, nawet jeśli w góry udaje się grupa znajomych.

Skąd wzięło się to zjawisko górskie?

Pierwsza wzmianka o nim pojawia się w 1780 roku, a jej autorem był pastor i naukowiec Johann Esaias Silberschlag. Natomiast nazwa Brocken, jest również nieprzypadkowa, a odnosi się do szczytu o tej samej nazwie w górach Harz w Niemczech. 

Widmo Brockenu
Widmo Brockenu© Getty Images | rockptarmigan

W Polsce informacje o tym zjawisku rozpowszechnił Jan Alfred Szczepański, czyli pisarz okresu międzywojennego oraz taternik, który w swojej twórczości literackiej poruszał temat zjawiska mamidła górskiego. To właśnie Szczepański jest autorem krążącego do dziś przesądu. Uważa się bowiem, że kto zobaczy widmo Brockenu, ten umrze w górach. 

Warto dodać, że dopiero 3-krotne ujrzenie mamidła odczynia złą wróżbę oraz zdejmuje z wędrowca fatum. Okazuje się jednak, że to tylko wymyślona historia z około 1925 roku. Jednak nie oznacza to, aby czuć się na szlakach pewnie, ponieważ w górach zawsze należy zachować szczególną ostrożność.

Czy widmo Brockenu jest niebezpieczne?

Mimo że od lat jest tylko legendą, to nieraz budzi ogromny niepokój. Wiele osób jest przesądnych i mamidło uznaje za zły omen. Inni natomiast wierzą, że faktycznie zobaczenie widma przynosi śmierć. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ zjawisko to nie stanowi realnego zagrożenia. Przez to, że występuje tylko w wysokich partiach gór, to nie zobaczy go każdy. Jednak jak wiemy, wyjście w góry jest związane z niebezpieczeństwem oraz dynamicznie zmieniającymi się warunkami pogodowymi.

Każdy miłośnik gór wie, że im wyżej, tym cięższe warunki. Dlatego od wspinacza wymaga się dobrej kondycji fizycznej oraz doświadczenia, jak również profesjonalnego sprzętu. Decydując się na wyjście w góry, musimy się do niego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy sprawdzić warunki pogodowe panujące na szlakach. Ważne jest to, aby dokładnie zaznajomić się z obraną trasą.

Dobre nastawienie, czujność to podstawa. Nie warto przeceniać swoich umiejętności oraz wybierać trudnych tras.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także