PoradyMoja mama zawsze ma zapas tej przyprawy. Wystarczy 1 łyżka, a jej różom nic nie zagraża

Moja mama zawsze ma zapas tej przyprawy. Wystarczy 1 łyżka, a jej różom nic nie zagraża

Widzisz mszyce na różach? to szybko załatwi sprawę. Fot. Freepik, Genialne.pl
Widzisz mszyce na różach? to szybko załatwi sprawę. Fot. Freepik, Genialne.pl
01.09.2023 15:08

Wystarczy sięgnąć po 1 popularną przyprawę, a szkodniki będą trzymać się od twoich kwiatów z daleka. Oto jak zrobić prosty, domowy oprysk na mszyce na różach. Jest zabójczo skuteczny.

Róże mogą być ozdobą każdego ogrodu — pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane i nie atakują ich szkodniki. Niestety te piękne kwiaty często przyciągają mszyce, które niszczą ich liście oraz pędy. Kiedy zobaczysz szkodniki, nie czekaj ani chwili i przygotuj prosty oprysk na bazie przyprawy, którą kupisz w każdym spożywczaku.

Czego użyć na mszyce na różach?

Mszyce żerujące na różach oraz innych roślinach w ogrodzie możesz zlikwidować, stosując oprysk z ostrej papryki. Dzięki zawartej w niej kapsaicynie (odpowiadającej za ostry smak), papryka działa owadobójczo, więc szybko rozprawi się ze szkodnikami. To prosty środek, by pozbyć się mszyc, a także innych małych intruzów — stonki ziemniaczanej oraz ślimaków, które za nic nie zbliżą się do roślin spryskanych ostrą papryką.

Mszyce na różach zlikwidujesz z pomocą ostrej papryki. Fot. Genialne.pl
Mszyce na różach zlikwidujesz z pomocą ostrej papryki. Fot. Genialne.pl

Jak zrobić oprysk z papryki na mszyce?

Wykonanie oprysku na mszyce na różach jest bardzo proste. Wymieszaj 1 łyżkę ostrej papryki w proszku z 500 ml wody. Odstaw miksturę na 36 godzin. Po upływie tego czasu przefiltruj płyn przez gazę. Uważaj, ponieważ uzyskany roztwór jest bardzo mocny. Przed spryskaniem roślin musisz go rozcieńczyć. Najlepiej jest zastosować proporcję 20 ml roztworu na 1 l wody. Przelej rozcieńczony oprysk do butelki ze spryskiwaczem. Aby mieszanka nie spływała tak szybko z liści, możesz dodać do każdej porcji odrobinę płynu do naczyń lub szarego mydła. Lepiej, żeby otrzymany z papryki preparat nie miał kontaktu ze skórą, a szczególnie z miejscami wrażliwymi, np. z oczami, ponieważ może spowodować poważne podrażnienia. Jeśli twoja rabata z różami nie jest zbyt obszerna i nie potrzebujesz tak dużo oprysku, zmniejsz proporcje.

To skuteczny oprysk na mszyce na różach. Fot. Freepik
To skuteczny oprysk na mszyce na różach. Fot. Freepik

Jak używać oprysku na mszyce na różach?

Oprysk rób wieczorem, by nie zaszkodzić pożytecznym owadom zapylającym. Wybierz suchy dzień, ponieważ deszcz szybko zmyłby preparat z liści. Róże i inne rośliny zaatakowane przez mszyce spryskuj obficie raz na 7 dni, ale uważaj, by nie przesadzić z ilością środka. Zbyt duża dawka ostrej papryki może uszkodzić liście. Lepiej też nie stosować tego oprysku w okresie kwitnienia, ponieważ może zaszkodzić kwiatom. Zawsze, gdy używasz preparatu na bazie ostrej papryki, zachowuj szczególną ostrożność. Najlepiej w czasie rozpylania używaj rękawiczek i okularów ochronnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także