×
Wirtualna Polska

Oprysk na drzewa owocowe zrobisz za jedyne 3 zł. Nasze babcie stosują go od zawsze!

Te drzewka wyjątkowo silnie przyciągają owady zapylające oraz dostarczają pożywienia nie tylko ludziom, ale i dzikim zwierzętom. Są również wspaniałą ozdobą przydomowych ogródków. Trzeba jednak odpowiednio o nie dbać i chronić przed szkodnikami. Podpowiadamy, jak zrobić tani i skuteczny oprysk na drzewa owocowe,

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Uprawa drzew owocowych wymaga sporo trudu. Przycinanie gałęzi, odpowiednie nawadnianie, w końcu nawożenie oraz opryski. To wszystko wymaga dużo czasu i sił, ale zbiory pysznych, soczystych owoców z własnej uprawy są tego warte. Podpowiadamy, jak zrobić tani oprysk na drzewa owocowe, dzięki któremu będą odporne na szkodniki. Wystarczy jeden tani produkt.

Z czego zrobić domowy oprysk na drzewa owocowe?

Jeśli chcesz uchronić drzewa owocowe przed szkodnikami, wykorzystaj metodę, którą z powodzeniem stosowały nasze babcie. Wykonaj oprysk z użyciem szarego mydła. To skuteczny sposób na choroby grzybowe oraz odstraszenie robactwa. Szare mydło to środek hipoalergiczny, nie ma w nim chemicznych barwników oraz substancji zapachowych. Dzięki temu jest bezpieczne dla roślin. Zawarte w mydle kwasy tłuszczowe działają grzybobójczo, dzięki czemu zabijają zarodniki grzybów oraz pleśni. To też produkt szkodliwy dla owadów, w tym szkodników, takich jak mszyce, miseczniki, tarczniki, wełnowce oraz bawełnica korówka. Taki domowy oprysk możesz stosować m.in. na drzewach jabłoni oraz gruszy.

oprysk na drzewa owocowe, fot. Gettyimages

oprysk na drzewa owocowe, fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Te drzewa mogą być szkodliwe. W żadnym wypadku nie sadź ich w swoim ogrodzie

Jak zrobić oprysk na drzewa owocowe z szarego mydła?

Wykonanie domowego oprysku na drzewa owocowe jest bardzo proste.

  • Na 1 l wody użyj 10-20 g szarego mydła. Z jednej kostki (200 g) zrobisz 10-20 l oprysku.
  • Mydło rozpuść w letniej wodzie. Możesz wrzucić cały kawałek lub zetrzeć je wcześniej na tarce, by szybciej się rozpuściło.
  • Powstałą miksturą obficie spryskaj drzewa owocowe.
  • Pamiętaj, by zabieg przeprowadzić poza okresem kwitnienia. Szare mydło może wpłynąć niekorzystnie na kwiaty.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak wzmocnić oprysk na drzewa owocowe z szarego mydła?

Jeśli szkodniki już zaatakowały twoje drzewka, oprysk możesz dodatkowo wzmocnić czosnkiem. On również działa grzybobójczo i odstrasza owady. Aby przygotować taki preparat, 15 dag czosnku zalej 5 łyżkami oleju (może być rzepakowy lub słonecznikowy). Odstaw mieszankę na 3-5 dni, a następnie odsącz olej i dodaj do oprysku z szarego mydła (wykonanego według wskazanych wcześniej proporcji). Dobrze wymieszaj miksturę i spryskaj nią drzewa.

 

Zobacz również: Naturalny sposób na mszyce, w kilka chwil wybije szkodniki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować