PoradyLajfhakiNa ćmę bukszpanową wystarczy zwykła mąka. Mało kto zna ten sposób

Na ćmę bukszpanową wystarczy zwykła mąka. Mało kto zna ten sposób

domowy sposób na ćmę bukszpanową fot. böhringer friedrich, CC BY-SA 2.5 , via Wikimedia Commons
domowy sposób na ćmę bukszpanową fot. böhringer friedrich, CC BY-SA 2.5 , via Wikimedia Commons
19.06.2023 12:59

Szkodnik ten powoduje ogromne spustoszenie w ogrodach, mimo że wygląda niegroźnie. Sprawdź domowy sposób na ćmę bukszpanową, do którego wystarczą produkty z domowej szafki.

Od kilku lat pasożyt ten lubi zjadać uprawy oraz rośliny ogrodowe. Walka z nim jest trudna i wymaga wiele cierpliwości, ponieważ nie jest rodzimym szkodnikiem. Dlatego warto rozpoznać go i uratować swój ogród w tani i skuteczny sposób.

Co warto wiedzieć o ćmie bukszpanowej?

Obecność tego zwierzęcia nie jest dobrą wróżbą, a najbardziej upodobał sobie bukszpan, gdzie żeruje jako gąsienice ćmy. Najczęściej ma ona kolor zielony z czarno-białymi paskami po bokach, przez co bardzo łatwo ją poznać. Dodatkowo bukszpan wygląda nieestetycznie i szybko marnieje, ponieważ szkodnik niszczy całe żywopłoty. Dlatego warto regularnie sprawdzać wszystkie krzewy w ogrodzie, ponieważ to w głównej mierze uchroni nas przed dużymi stratami. Bardzo często ćma bukszpanowa znajduje się wewnątrz krzaka i ma kolor jasnozielony oraz pozostawia za sobą oprzędy w formie lepkiej pajęczyny. Jeśli infekcja ćmy bukszpanowej jest wczesna, to można usunąć ją mechanicznie. Jeżeli bukszpan nie jest duży, a gąsienice udało nam się wykryć wcześnie, możemy spróbować usunąć je  mechanicznie. Wystarczy pod krzewem rozłożyć folię, a następnie potrząsać nim energicznie tak, aby wszystkie owady spadły.

Czego nie lubi ćma bukszpanowa, fot. getty images
Czego nie lubi ćma bukszpanowa, fot. getty images

Domowy sposób na ćmę bukszpanową

  • Jeśli atak ćmy bukszpanowej trwa długo i jest na zaawansowanym etapie, to należy wykonać oprysk. Do jego przygotowania sprawdzi się mieszanka octu i wody w proporcji 1:10 z odrobiną oleju do smażenia. Tak przelaną miksturę trzeba przelać do opryskiwacza ogrodowego, a następnie dokładnie wykonać zabieg na wszystkich zainfekowanych krzewach. Po około 30 minutach należy spłukać roślinę wodą, aby szkodniki spadły na ziemię.
  • Drugim specyfikiem jest soda oczyszczona, a do przygotowania oprysku potrzeba 600 ml wody, 1 łyżki sody oczyszczonej oraz 5 kropli płynu do naczyń. W kolejnych krokach postępujemy tak samo, jak w przypadku octowej mieszanki, a ćmy z pewnością szybko znikną z ogrodu.
  • Ochronnie warto wykorzystać mąkę, szczególnie kiedy na roślinach znajdują się pojedyncze larwy. Posypać nią bukszpan można regularnie, co parę dni, najlepiej na wieczór. Larwy się od niej duszą i giną.
  • Na te szkodniki sprawdzi się też wywar z tytoniu oraz środek na bazie wrotyczu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także