PoradyLajfhakiNadchodzi termin ostatniego koszenia trawy przed zimą. Nie przegap tego

Nadchodzi termin ostatniego koszenia trawy przed zimą. Nie przegap tego

kiedy skosić trawę przed zimą, fot. Getty Images
kiedy skosić trawę przed zimą, fot. Getty Images
03.10.2023 14:47

O ogród dba się cały rok. Zbliżający się okres jesienno-zimowy nie jest czasem przerwy, a zmiany charakteru prac. Powoli ogrodnicy szykują się do tego, że rośliny przechodzą w stan spoczynku, a także zabierają się za porządkowania swojej murawy. Podpowiadamy, kiedy skosić trawę przed zimą, aby była bujna na wiosnę.

Zadbany trawnik jest wizytówką, każdego ogrodnika. Przed zimą warto też go uporządkować i skosić, aby po okresie mrozów, pięknie prezentował się wiosną. Oto wskazówka, kiedy i jak to zrobić.

Kiedy skosić trawę przed zimą?

Powoli w ogrodzie zaczynają się przygotowania do nadejścia zimy. Pracy jest sporo, bo trzeba przyciąć suche pędy, okryć roślin przed mrozem, wykopywać do zimowania kwiaty cebulowe, bulwiaste i kłączowe, uporządkować murawę, pozbywając się resztek biomaterii - w tym liści. To też czas zbierania plonów, m.in jabłek, gruszek czy dyni (jeśli sadziliśmy je w swoim ogrodzie). Te dary jesieni, możemy kosztować przez cały rok, robiąc z nich pyszne przetwory. Porządki w ogrodzie to również pielęgnacja trawnika, nie można o tym zapomnieć. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy mogli tylko pomarzyć o pięknej, gęstej i mocno zielonej murawie w ogrodzie. Dlatego należy wykonać ostatnie koszenie przed zimą, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Nie można tego zrobić, ani za wcześnie, ani za późno, bo źdźbła nie uodpornią się na niskie temperatury. Jaki jest zatem najlepszy czas, aby skosić trawę?

Gardener with weedwacker cutting the grass in the garden
Gardener with weedwacker cutting the grass in the garden

Koszenie trawy jesienią

Najlepszy czas, aby to zrobić to połowa października. Niektórzy polecają też początek listopada. Oba te terminy są odpowiednie. Podczas jesiennego koszenia trzeba zwrócić uwagę, m.in. na to, aby murawę przyciąć na odpowiednią wysokość, tj. 4 cm. Jeśli będzie zbyt nisko, korzenie zaczną przemarzać i nie będzie ona w dobrej kondycji na wiosnę. Po skoszeniu nie wolno zostawiać na murawie skoszonej trawy - trzeba ją zebrać, aby nie gniła potem pod naporem śniegu. To prosta droga do pojawienia się pleśni. Po skończonym koszeniu i uporządkowaniu, należy źdźbła obficie podlać. Wszystkie te kroki są niezwykle ważne, aby trawa była zadbana na nowy sezon ogrodowy.

Orange grasscutter standing on ground on green grass, special equipment for trimming grass, grass-mower
Orange grasscutter standing on ground on green grass, special equipment for trimming grass, grass-mower
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także