PoradyLajfhakiRośnie już w ogródku. Ochroni przyszłoroczne plony przed mączniakiem

Rośnie już w ogródku. Ochroni przyszłoroczne plony przed mączniakiem

facelia błękitna fot. getty images
facelia błękitna fot. getty images
20.09.2023 17:53

Facelia błękitna to roślina, którą zawsze sieję jesienią. Poza ciekawym wyglądem stanowi naturalną ochronę dla wszystkich roślin, a po ścięciu dobrze nawozi glebę. To już ostatni moment, by ją wysiać przed zimową porą!

Tytułowy kwiat nazywany jest wiązanką wrotyczową. Ma charakterystyczne niebieskie kwiaty i owłosione łodygi. Rolnicy często wysiewają ją jako naturalny, zielony nawóz dla gleby. Ma ona kilka ciekawych właściwości, które warto poznać. Być może i ty zakochasz się w jej właściwościach. Ma ich całkiem sporo, poczynając od ochrony naszych roślin ogrodowych, aż po piękny wygląd i kwiaty, które kuszą pszczoły.

Facelia błękitna w ogrodzie to gwarancja żyznej ziemi

Powyższa roślinka lubi żyzną i wilgotną ziemię, która jest mocno nasłoneczniona. Nie straszne jej przymrozki, więc można sadzić ją również jesienią. Jeśli znajdzie dobre podłoże, wytwarza długie i rozległe korzenie, które użyźniają glebę i hamują rozwój chwastów. Z jej nektaru cieszą się głównie pszczoły, które chętnie zbierają go na miód. Nie mniej inne zapylacze (osy, trzmiele) równie chętnie korzystają z jej zasobów. Mówi się, że z jednego hektara facelii można uzyskać od 300 do 700 kg miodu! Warto sadzić takie rośliny w swoich ogrodach nawet ze względu na owady, które przyciągane facelią, będą zaglądały też do innych naszych kwiatków.

Facelia to roślina, która służy jako naturalny nawóz na polu, fot. Freepik
Facelia to roślina, która służy jako naturalny nawóz na polu, fot. Freepik

Poplon, który ochroni twoje rośliny

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także