InspiracjeMiejscaNagle zniknęło 40 tys. ludzi. Archeologowie nie wiedzą co stało się z mieszkańcami

Nagle zniknęło 40 tys. ludzi. Archeologowie nie wiedzą co stało się z mieszkańcami

Ruiny starej osady
Ruiny starej osady
Źródło zdjęć: © Getty Images | fahadee.com
15.11.2023 11:44, aktualizacja: 10.01.2024 21:17

W 1922 r. archeolog John Marshall przypadkowo natrafił na pozostałości po dawnym mieście, które nosiło nazwę Mohendżo Daro. W swoich najlepszych latach zamieszkiwało je ok. 40 tys. ludzi, lecz w pewnym momencie całkowicie opustoszało. Dlaczego cała społeczność postanowiła opuścić swoje terytorium?

Miejsce, które nas interesuje, znajduje się na terenie dzisiejszego Pakistanu. Powstało wiele lat temu (niektórzy szacują, że ok. 4600 lat przed naszą erą). Prężnie rozwijająca się osada w pewnym momencie została opuszczona i mieszkańcy już nigdy nie powrócili. Podobnie stało się z innymi miastami, które znajdowały się w jej pobliżu. Czemu osadnicy musieli uciekać? Jaką tajemnicę skrywa to miejsce?

Osada, która miała wszystko, czego trzeba

Zacznijmy od frapującej kwestii, czyli tłumaczenia nazwy miasta Mohendżo Daro. Dosłownie oznacza to Kopiec Umarłych, co raczej nie napawa optymizmem. Niemniej ludność mieszkająca w tym miejscu miała świetne warunki do rozwoju i w ekspresowym tempie poszerzała miasto. Wszystkie budynki powstały z jednolicie wypalonych cegieł, dlatego można wierzyć, że ówcześni budowniczy mieli dostęp do materiałów produkowanych na dużą skalę.

Nie brakowało tam typowej infrastruktury miejskiej jak drogi, miejsca spotkań, ośrodki kultury czy magazyny wykorzystywane do przechowywania żywności. Na terenie całego miasta istniały specjalne systemy odprowadzające wodę, a także łaźnie publiczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ta osada nie przetrwała pewnej próby

Sami przyznacie, że jak na tamte czasy, taki model miasta brzmiał bardzo dobrze i nie można było się przyczepić do warunków, w jakich mieszkali ludzie. Niestety sielanka nie trwała długo i ok. 1700 roku p.n.e. miasto popadło w ruinę. Badacze stwierdzają, że przyczyną tego była pojedyncza katastrofa niżeli powolne działanie. Nasuwało się pytanie: co takiego stało się na tym terenie, że dobrze prosperujące miasto opustoszało?

W tym momencie akcja przybiera nieco dziwny obrót. Otóż po przebadaniu miasta, nie znaleziono żadnych śladów mówiących o powodzi czy działaniu ognia. Wiele osób sugeruje bitwę, lecz i ta raczej nie miała miejsca (choć na tym obszarze znaleziono wiele szkieletów). Odpowiedzi należy szukać w innych osadach w dolinie Indusu.

Opuszczone miasto w Azji.
Opuszczone miasto w Azji.© Freepik | Garry Killian

Naukowcy wysunęli zbiorczą hipotezę, która miała się tyczyć każdej opustoszałej miejscowości na okolicznym terenie. W okolicach 1800 roku p.n.e. doszło do poważnej suszy, która utrudniała uprawę żywności. Połączono to z wynikami badań w himalajskiej jaskini, gdzie odnaleziono ślady wielkiej suszy. Większość naukowców jest zdania, że ten problem miał charakter globalny, przez co upadały tak wielkie miasta jak Mohendżo Daro.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także