NewsyNajgorsze nawyki za kierownicą. Robisz tak? Prosisz się o nieszczęście

Najgorsze nawyki za kierownicą. Robisz tak? Prosisz się o nieszczęście

Pokazał najczęstsze błędy kierowców
Pokazał najczęstsze błędy kierowców
Źródło zdjęć: © TikTok | jazdazwroblem
03.04.2024 16:12

Kręcisz kierownicą niczym kierowca wyścigowy? To błąd, który może cię wiele kosztować. Instruktor jazdy sportowej ujawnił najczęstsze złe nawyki kierowców. Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z tych błędów.

Zdajesz prawko, kupujesz pierwsze auto i... jazda. Kręcisz kierownicą niczym kierowca rajdowca. Raz w lewo, raz w prawo. Nagłe zwroty, szybka jazda. Ten stan powinien utrzymywać się tylko przez jakiś czas, bowiem sportowa jazda nie ma racji bytu na polskich drogach.

Taka jazda jest nie tylko niebezpieczna, ale też i nieekonomiczna. Złe nawyki u kierowcy niosą za sobą poważne konsekwencje. To szybka droga do zepsucia auta. Jak jeździć autem, żeby go nie zepsuć? Poznaj opinię eksperta.

Złe nawyki u kierowców okiem eksperta

Piotr Wróblewski jest doświadczonym instruktorem jazdy rajdowej. Swoją wiedzą dzieli się na TikTok'u, gdzie publikuje jako @jazdazwroblem. Zebrał już ponad 8 tys. obserwujących. W jednym ze swoich ostatnich filmików podzielił się listą złych nawyków u kierowców. Co znajduje się na tej niechlubnej liście?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Wkładanie ręki do środka kierownicy, tzw. podchwyt prawej ręki, żeby skręcić w lewo. Można sobie przy tym złamać palec, ale to mały pikuś — wyjaśnia. Wyobraź sobie taką sytuację. Stoisz na środku skrzyżowania. Masz rękę w środku kierownicy. Rozpędzone auto wjeżdża w ciebie od przodu lub tyłu. Wybucha poduszka powietrzna. Co dzieje się z ręką? Dochodzi to otwartego złamania łokcia. To bardzo bolesne, wręcz makabryczne złamanie, z którego wychodzi się miesiącami. Warto o tym pamiętać i oduczyć się tego nawyku.

Krzyżujesz ręce na kierownicy w trakcie jazdy na długim zakręcie? Prosisz się o kłopoty. W ten sposób zasłaniasz poduszkę powietrzną. Jeśli dojdzie do stłuczki, poduszka cię nie ochroni. — Nie spełni swojego zadania, nawet jeśli siedzisz w prawidłowej pozycji — tłumaczy ekspert.

Robisz tak? Prosisz się o poważne obrażenia

Instruktor jazdy opublikował kolejny filmik dotyczący złych nawyków jazdy. Czego nie powinniśmy robić jako kierowcy? Puszczać kierownicy. Puszczanie kierownicy jest dozwolone tylko przy drifcie. W normalnej jeździe ten nawyk może doprowadzić do utraty kontroli nad autem. Jeśli stracimy ją podczas jazdy po drodze krajowej, możemy wpaść do rowu. - Nie róbmy tego — wyjaśnia.

Jest też druga strona medalu, czyli powolne kręcenie. Zwykle wynika to z faktu, że fotel znajduje się za blisko kierownicy. To jeden z najgorszych nawyków, ponieważ uniemożliwia szybką reakcję. Jeśli jeden z wymienionych nawyków dotyczy twojego stylu jazdy, postaraj się jak najszybciej go skorygować. To kwestia zdrowia i bezpieczeństwa. Pamiętaj o tym podczas jazdy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także