InspiracjeMiejscaNie lubisz jeździć tunelami? W tym napady paniki i klaustrofobia ci nie grożą

Nie lubisz jeździć tunelami? W tym napady paniki i klaustrofobia ci nie grożą

Nikt nie lubi jazdy ciemnymi tunelami, które wywołują w mocne uczucie niepokoju. Panujący w nich zmrok nie wypływa na ludzi zbyt dobrze, ale często są jedyną drogą, abyśmy dotarli do celu. W przypadku najdłuższego tunelu drogowego na świecie nie ma powodu do obaw. Czym wyróżnia się tunel Lærdal w Norwegii?

Najdłuższy tunel drogowy świata wcale nie jest przerażający
Najdłuższy tunel drogowy świata wcale nie jest przerażający
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Konstantins Pobilojs

Tunele drogowe ułatwiają nam życie, a dzięki temu maksymalnie skracają trasę, co wcale nie oznacza, że jazda nimi jest komfortowa. Wiele osób dostaje nieprzyjemnych ciarek na plecach i chce jak najszybciej wydostać się ponownie na powierzchnię. W przypadku tego najdłuższego tunelu drogowego świata jest zupełnie inaczej, a inżynierowie zadbali nie tylko o bezpieczeństwo, ale też o zdrowie i komfort podróżujących. Dlaczego jazda tunelem Lærdal w Norwegii będzie przyjemna?

Co warto wiedzieć o najdłuższym tunelu drogowym świata?

Tunel Lærdal znajdujący się odcinku Oslo-Bergen jest wyjątkowy nie tylko za sprawą długości, która wynosi 24,51 km! Znacznie usprawnia on komunikację w południowo-zachodniej części Norwegii, a dziennie przez tunel przejeżdża od 1000 do blisko 3500 tysiąca samochodów. Co więcej, nachylenie tunelu wynosi 2,5 proc., co oznacza, że znajduje się on od 5,5 metra do nawet 870 metrów nad poziomem morza. Jego historia zaczyna się w 1975 roku, kiedy po raz pierwszy zaproponowano powstanie tunelu, ale realizacja tego projektu miała dopiero miejsce w 1995 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kilka ciekawostek, które warto znać!

Budowa najdłuższego tunelu drogowego świata trwała 5 lat i kosztowała ponad 113 milionów dolarów, ale te środki zostały wykorzystane bardzo dobrze. Dzisiaj przez tunel Lærdal można przejechać bezpłatnie w zaledwie 20 minut, co przyciąga wielu fanów tuneli, ale nie tylko. Norwegia dzięki temu tunelowi drogowemu zyskała sobie niemałą sławę, a wielu podróżujących chętnie się w nim zatrzymuje i robi pamiątkowe zdjęcia. W tej konstrukcji niektórzy śmiałkowie organizowali nawet wesela, a ich klimat wcale nie był mroczny.

Dlaczego tunel Lærdal jest wyjątkowy i bezpieczny?

Z pewnością zastanawiasz się, z jakiego powodu ten najdłuższy tunel drogowy na świecie jest tak popularny? Wszystko za sprawą zastosowanych w nim rozwiązań, które sprawiają, że można czuć się nie tylko komfortowo, ale również mieć pewność, że jest bezpiecznie. Na 24,51 km tej trasy zamontowano niebiesko-żółte oświetlenie, które nie przypomina organizmowi nocy, a poranek. Co więcej, w pracach nad projektem tunelu Lærdal uczestniczyli psychologowie, a wypracowane wspólnie z konstruktorami rozwiązania sprawiają, że jadąc tunelem, nie ludzie nie czują się w nim zamknięci, co ma ogromne znaczenie dla osób zmagających się z klaustrofobią.

Wzdłuż tunelu zamontowano także kilkanaście telefonów SOS, gaśnice, jak również odpowiedni system anten i radiostacji, dzięki którym nie urywa się zasięg w urządzeniach elektronicznych. Na jezdni w tunelu inżynierowie zdecydowali się na pasy dźwiękowe, dzięki którym od razu słychać, kiedy auto zjeżdża ze swojego pasa ruchu. Podróż najdłuższym tunelem drogowym świata w Norwegii jest niezapominanym przeżyciem, które jest nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim szybkie.