PoradyLajfhakiPołamane palce od kierownicy. Kierowcy często popełniają ten błąd

Połamane palce od kierownicy. Kierowcy często popełniają ten błąd

jak trzymać kierownicę fot. freepik
jak trzymać kierownicę fot. freepik

11.08.2023 12:51

Jazda samochodem wymaga maksymalnego skupienia. Jest to ważne dla zachowania bezpieczeństwa tobie i twoim pasażerom, ale też innych kierowców. Wyjaśniamy, jak trzymać kierownicę, aby mieć pełną kontrolę nad pojazdem i nie spowodować żadnej kolizji.

Podczas nauki jazdy uczysz się nie tylko przepisów i znaków, ale też techniki prowadzenia samochodu. Odpowiednie ułożenie rąk na kierownicy da ci pewność, że kontrolujesz to, co dzieje się z pojazdem. Oto nasze wskazówki na trzymanie kierownicy w trakcie jazdy.

Jak trzymać kierownicę?

Uczęszczając na kurs prawa jazdy, uczysz się również technik prowadzenia samochodu, a w tym również  prawidłowego trzymania kierownicy. Jest to istotny element szkolenia, ponieważ chwytając ją w odpowiedni sposób, masz pełną kontrolę nad układem kierowniczym i zawieszeniem. To daje ci pewność bezpiecznego wykonywania manewrów oraz czujesz, co dzieje się z przednią osią pojazdu. Nieprawidłowe trzymanie kierownicy może doprowadzić do nieprzewidzianych sytuacji, jak choćby tego, że samochód w niekontrolowany sposób skręci i doprowadzi do kolizji lub w coś uderzy. Nie zawsze da się odpowiednio szybko zareagować. Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które ułatwią ci jazdę samochodem.

Closeup view from the truck cab. Truck driver keeps driving wheel with both hands.. Navigation is mounted on the vehicle dashboard.
Closeup view from the truck cab. Truck driver keeps driving wheel with both hands.. Navigation is mounted on the vehicle dashboard.

Techniki trzymania kierownicy

Przygotowaliśmy dla ciebie praktyczny mini-poradnik ze wskazówkami, abyś był pewny, jak trzymać kierownicę i móc przypomnieć sobie tę technikę przed egzaminem. Pamiętaj, że od jej opanowania, zależy potem twoje i innych bezpieczeństwo na drodze. Oto nasze wskazówki:

  • wyobraź sobie, że kierownica to tarcza zegara,
  • twoje dłonie powinny znajdować się na godzinie 9.00 i 15.00,
  • kciuki nie powinny obejmować koła kierownicy - mogą zostać uszkodzone, kiedy wystrzeli poduszka w razie kolizji,
  • takie ułożenie rąk na kierownicy pozwoli ci na stabilne i kontrolowane prowadzenie auta.

Uwaga! Jeśli inaczej ustawisz ręce, nie tylko nie będziesz miał pewności podczas jazdy, ale też w razie wystrzelenia poduszki powietrznej, uderzysz głową w ręce z dużą siłą, co może spowodować ich obrażenia.

Obraz

Najczęściej popełniane błędy przez kierowców

Eksperci wyszczególnili też najczęstsze złe nawyki, które zauważyli u osób prowadzących auto. Na pierwszym miejscu jest trzymanie kierownicy jedną ręką, a w drugą - telefonu oraz rozmawianie w trakcie jazdy. Kolejny to chwytanie koła kierownicy od środka. Jest to manewr, który może sporo kosztować kierowcę, ponieważ w sytuacji zagrożenia, jeśli wystrzeli poduszka powietrzna, prowadzący pojazd może odnieść poważne obrażenia nadgarstka i stawu łokciowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także