Połamane palce od kierownicy. Kierowcy często popełniają ten błąd
Jazda samochodem wymaga maksymalnego skupienia. Jest to ważne dla zachowania bezpieczeństwa tobie i twoim pasażerom, ale też innych kierowców. Wyjaśniamy, jak trzymać kierownicę, aby mieć pełną kontrolę nad pojazdem i nie spowodować żadnej kolizji.
11.08.2023 12:51
Podczas nauki jazdy uczysz się nie tylko przepisów i znaków, ale też techniki prowadzenia samochodu. Odpowiednie ułożenie rąk na kierownicy da ci pewność, że kontrolujesz to, co dzieje się z pojazdem. Oto nasze wskazówki na trzymanie kierownicy w trakcie jazdy.
Jak trzymać kierownicę?
Uczęszczając na kurs prawa jazdy, uczysz się również technik prowadzenia samochodu, a w tym również prawidłowego trzymania kierownicy. Jest to istotny element szkolenia, ponieważ chwytając ją w odpowiedni sposób, masz pełną kontrolę nad układem kierowniczym i zawieszeniem. To daje ci pewność bezpiecznego wykonywania manewrów oraz czujesz, co dzieje się z przednią osią pojazdu. Nieprawidłowe trzymanie kierownicy może doprowadzić do nieprzewidzianych sytuacji, jak choćby tego, że samochód w niekontrolowany sposób skręci i doprowadzi do kolizji lub w coś uderzy. Nie zawsze da się odpowiednio szybko zareagować. Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które ułatwią ci jazdę samochodem.
Techniki trzymania kierownicy
Przygotowaliśmy dla ciebie praktyczny mini-poradnik ze wskazówkami, abyś był pewny, jak trzymać kierownicę i móc przypomnieć sobie tę technikę przed egzaminem. Pamiętaj, że od jej opanowania, zależy potem twoje i innych bezpieczeństwo na drodze. Oto nasze wskazówki:
- wyobraź sobie, że kierownica to tarcza zegara,
- twoje dłonie powinny znajdować się na godzinie 9.00 i 15.00,
- kciuki nie powinny obejmować koła kierownicy - mogą zostać uszkodzone, kiedy wystrzeli poduszka w razie kolizji,
- takie ułożenie rąk na kierownicy pozwoli ci na stabilne i kontrolowane prowadzenie auta.
Uwaga! Jeśli inaczej ustawisz ręce, nie tylko nie będziesz miał pewności podczas jazdy, ale też w razie wystrzelenia poduszki powietrznej, uderzysz głową w ręce z dużą siłą, co może spowodować ich obrażenia.
Najczęściej popełniane błędy przez kierowców
Eksperci wyszczególnili też najczęstsze złe nawyki, które zauważyli u osób prowadzących auto. Na pierwszym miejscu jest trzymanie kierownicy jedną ręką, a w drugą - telefonu oraz rozmawianie w trakcie jazdy. Kolejny to chwytanie koła kierownicy od środka. Jest to manewr, który może sporo kosztować kierowcę, ponieważ w sytuacji zagrożenia, jeśli wystrzeli poduszka powietrzna, prowadzący pojazd może odnieść poważne obrażenia nadgarstka i stawu łokciowego.