InspiracjeMiejscaNajlepsze miasta do życia w Polsce. Lider to całkowite zaskoczenie

Najlepsze miasta do życia w Polsce. Lider to całkowite zaskoczenie

Najlepsze polskie miasto do życia.
Najlepsze polskie miasto do życia.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Grzegorz Januszewicz
08.04.2024 07:18

Polska oferuje aż 16 miast wojewódzkich — które z nich jest najlepsze do życia? Tegoroczny ranking najlepszych miast jest dość zaskakujący, lecz jasno pokazuje, że największe miasta nie są liderami i raczej zajmują niechlubne ostatnie miejsca na liście. Które miasto zajęło pierwsze miejsce? Odpowiedź szokuje!

To, jakie miasto będzie dla ciebie najlepsze, w głównej mierze zależy od twoich potrzeb. W zależności czy interesuje cię kariera, spokój, niska przestępczość czy jakość powietrza, dokonasz innego wyboru. Portal businessinsider.com.pl przygotował dokładną listę 16 polskich miast wojewódzkich i wytypował najlepsze miasto do życia. Numer jeden jest dość szokujący!

Które polskie miasto jest najlepsze?

Planując przeprowadzkę do innego miasta, warto zadać sobie kilka pytań o to, czego konkretnego szukamy w nowym miejscu. Każde miasto oferuje co innego, co niekonieczne będzie się każdemu podobało. W 2024 roku doszło do sporych zmian w rankingu polskich miast. Jeszcze rok temu pierwsze miejsce zajął Poznań, lecz aktualnie plasuje się on na trzecim miejscu.

W tym roku konkurs na najlepsze miasto wygrał Olsztyn, co niezwykle zaskoczyło naszych rodaków. Porównując go do innych miast, raczej nie wyróżnił się czymś szczególnym, lecz w ogólnym rozrachunku zyskał najmniej punktów (w tym przypadku im mniej, tym lepiej) w tabeli przygotowanej przez serwis businessinsider.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miasta porównano w sześciu kategoriach: bezrobocie, średnie wynagrodzenie, dostępność mieszkań, dostępność do lekarza NFZ, przestępczość i jakość powietrza. W trzech z nich Olsztyn znalazł się w pierwszej szóstce, co przemawia na jego korzyść. Największym problemem w Olsztynie wydaje się dostępność lekarzy, natomiast w kategorii bezpieczeństwa zajął drugie miejsce!

Jakie są inne najlepsze miasta do życia w Polsce?

Kolejnym zdziwieniem w tabeli jest miejsce drugie, na którym znalazł się Lublin. Mocne strony tej lokalizacji to: dostępność lekarzy, bezpieczeństwo i jakość powietrza, lecz kwestie wynagrodzeń i bezrobocia wypadają kiepsko. Trzecie miejsce to remis między Poznaniem i Gdańskiem. Według statystyk w Poznaniu ma najmniejszy współczynnik bezrobocia, a Gdańsk może się pochwalić najlepszą jakością powietrza w kraju.

Ranking na najlepsze polskie miasto w 2024 wygląda następująco:

 • Olsztyn,
 • Lublin,
 • Poznań i Gdańsk,
 • Katowice,
 • Bydgoszcz,
 • Warszawa,
 • Rzeszów,
 • Szczecin,
 • Wrocław i Gorzów Wielkopolski,
 • Łódź,
 • Kraków,
 • Kielce,
 • Opole,
 • Białystok.

Jakie jest najgorsze polskie miasto do życia?

Jak widać, na samym końcu listy widnieje Białystok, co szczególnie nie dziwi Polaków. Miasto za północnym wschodzie Polski od zawsze jest raczej pomijane i nie szczyci się niczym szczególnym. Na jego korzyść można przyznać, że jest dość bezpieczne i ma dobrą jakość powietrza, ale kwestie zarobkowe i rozwojowe są niestety daleko w tyle w porównaniu z leżącym w sąsiednim województwie Olsztynem.

Na sam koniec warto również wspomnieć o dawnej stolicy królów, czyli Krakowie. Choć miasto jest bardzo turystyczne i dostarcza wielu rozrywek, nie jest najlepszym miejscem do życia. Wysokie ceny mieszkań, słabe powietrze i wysoka przestępczość sprawiają, że coraz więcej osób myśli o opuszczeniu szarego Krakowa. Dlatego jego miejsce jest w dolnej części listy.

Źródło: businessinsider.com.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także