PoradyMożna spać w aucie w Polsce? Zobacz, co mówią przepisy

Można spać w aucie w Polsce? Zobacz, co mówią przepisy

Spanie w aucie wcale nie jest takie oczywiste
Spanie w aucie wcale nie jest takie oczywiste
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | shangarey
07.04.2024 13:13

Sezon na podróże przed nami, a wiele osób już kombinuje, jak można odrobinę na nich przyoszczędzić. Pomysł na spanie w samochodzie wcale nie jest kreatywny, ale nie każdy wie, czy na pewno legalny. Jeśli nie chcesz mieć problemów, to lepiej sprawdź, co na ten temat mówi litera prawa. Inaczej nie zmrużysz oka.

Z pewnością każdy przynajmniej raz zastanawiał się, czy można spać w samochodzie, a przecież taki pomysł to prawdziwy survival! Nie potrzeba do tego zbyt wiele, a wspomnienia po takiej nocy mogą pozostać na lata. Mimo tego wiele osób boi się, czy faktycznie może porządnie wyspać się we własnym aucie, a przecież odpowiedź jest oczywista!

Czy można spać w samochodzie?

Polskie prawo nie zakazuje wprost spania w samochodzie, a jeśli nie ma odpowiedniego przepisu, to oznacza, że jak najbardziej można auto przerobić na sypialnię. Oczywiście dotyczy to tylko sytuacji, kiedy zamierzasz spać w samochodzie podczas postoju. Wtedy nikt nie może ci zwrócić uwagi, a co dopiero nałożyć kary, ponieważ działasz w myśl funkcji gwarancyjnej prawa. Funkcjonariusz jedynie wylegitymuje śpiących w samochodzie, co wcale nie oznacza poważnych kłopotów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co w zasadzie oznacza, że można spać w samochodzie tylko podczas postoju? Przede wszystkim chodzi tutaj o miejsca, gdzie taka praktyka jest dozwolona, czyli o punkty do tego przeznaczone. Karygodne jest to, aby decydować się na nocowanie w samochodzie na poboczach drogi lub w lasach, które nie są terenami campingowymi. Poza tym, jeśli decydujesz się na spanie w aucie, to nie organizuj głośnej imprezy, ponieważ to z pewnością zakończy się interwencją policji i solidną karą. Kluczowe w tym przypadku jest przede wszystkim twoje bezpieczeństwo!

Jak spędzić noc w aucie?

Jeśli myślisz, że do spania w aucie wystarczą materac, poduszka i koc, to jesteś w ogromnym błędzie. Do nocowania w samochodzie przyda ci się dobra organizacja oraz co najmniej kilka rzeczy. Na początek zadbaj o to, aby we wnętrzu pojazdu znajdowało się wiele schowków, a dzięki temu z łatwością przeobrazisz auto w sypialnię o wysokim standardzie. Szczególnie latem ciężko będzie zmrużyć oczy, kiedy zamkniesz szczelnie wszystkie okna, a przecież nikt nie chce w łóżku towarzystwa komarów lub innych owadów. Z tego powodu koniecznie zabierz ze sobą moskitierę i osłonę przeciwsłoneczną, a obudzisz się wsypany.

Rodzaj materaca również ma ogromne znaczenie podczas nocy spędzonej w aucie, a jeśli chcesz skorzystać ze standardowego, to z pewnością o poranku pożałujesz swojej decyzji. Idealny materac nie powinien być zbyt ciężki oraz wysoki, a do tego musi mieścić się do twojego samochodu. Teraz już spokojnie możesz ruszać w podróż z noclegiem w aucie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także