InspiracjeMiejscaTa ulica wystąpiła w kultowych polskich produkcjach. Mieszkał tam nawet "Czterdziestolatek"

Ta ulica wystąpiła w kultowych polskich produkcjach. Mieszkał tam nawet "Czterdziestolatek"

Ta jedna ulica w Warszawie jest mocno związana z polskim kinem. Przewinęło się przez nią więcej ekip nagraniowych, niż możemy sobie wyobrazić. Pańska była domem słynnego inżyniera Karwowskiego, którego większość kojarzy jako "Czterdziestolatka". Co jeszcze kryją mury ulicy Pańskiej?

Ulica Pańska w Warszawie jest niezwykle popularna w świecie filmowym
Ulica Pańska w Warszawie jest niezwykle popularna w świecie filmowym
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Adrian Grycuk

Warszawa to miasto, które było domem dla wielu szanowanych postaci. Być może ktoś właśnie mieszka w kamienicy, gdzie kiedyś tworzył znany muzyk, malarz czy aktor. Ulica Pańska to jedno miejsc, gdzie kręcono sceny z wielu popularnych produkcji filmowych. Będąc w stolicy, warto wybrać się na małą wycieczkę po słynnej ulicy i sprawdzić wszystkie miejscówki, które zaraz przed wami odkryjemy.

Gdzie w Warszawie znajduje się ulica Pańska?

Znajdując się w centrum Warszawy, możemy przechadzać się starymi uliczkami, które skrywają w sobie mnóstwo tajemnic. Ulica Pańska to ta część miasta, gdzie kiedyś kręcono wiele produkcji filmowych, a większość z nich odbiła się sporym echem. Pewnie je znasz, a nawet nie wiesz, gdzie były nagrywane.

Leży na terenie dwóch dzielnic — Śródmieścia i Woli. Jest podzielona na dwa odcinki — od ul. Emilii Plater do al. Jana Pawła II oraz od al. Jana Pawła II do ul. Towarowej. W jej okolicy znajduje się wiele ciekawych budynków jak biurowiec Ilmet czy siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Mimo to sława tej ulicy polega na czymś zupełnie innym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprytne triki

W jakich produkcjach wystąpiła ulica Pańska?

Jeśli szukasz miejsca, gdzie można poczuć prawdziwego ducha kinematografii, to ulica Pańska nadaje się do tego idealnie. Na jej chodnikach stworzono pierwsze 12 odcinków serialu "Dom", a jak wiemy, produkcja w reżyserii Jana Łomnickiego była jedną z bardziej rozpoznawalnych w poprzednim stuleciu. Choć serial opowiadał o losach mieszkańców z ul. Złotej 25, to realnym miejscem kręcenia serialu była ulica Pańska 85. Akcja serialu toczyła się na przełomie lat 1945-1980 i na zawsze zapisała się w polskiej historii.

Czy to jedyna produkcja, jaką tam nagrano? Ależ nie! Kolejnym tytułem, w którym ulica Pańska grała ważną rolę, jest słynna komedia z 1971 roku "Nie lubię poniedziałku". Jeszcze innym serialem, który również miał Pańską w tle, jest popularny "Czterdziestolatek". Blok wykorzystywany do nagrań jest w użytku do tej pory i można go znaleźć pod adresem Pańska 61.

Te trzy tytuły odbiły się echem w polskiej kinematografii i sprawiły, że ulica Pańska już na zawsze zapisała się w historii. Nie bez powodu Warszawa uważana jest za najbardziej filmowe miejsce w kraju, bo jak się okazuje, na jednej ulicy powstały aż trzy hitowe produkcje. Może to znak, by kontynuować tę tradycję i nagrać tam kolejne seriale?