PoradyLajfhakiNajpewniej też masz ten plastik w aucie. Właśnie tak pomaga ci przetrwać upały

Najpewniej też masz ten plastik w aucie. Właśnie tak pomaga ci przetrwać upały

czujnik promieniowania słonecznego, fot. Genialne, Freepik
czujnik promieniowania słonecznego, fot. Genialne, Freepik

15.07.2023 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Deska rozdzielcza samochodu zawiera wiele funkcjonalności. Niektórych możesz nie być świadomy lub mało ich używać. Mogą też być prawdziwym zbawieniem podczas upałów. Zobacz, jak działa czujnik promieniowania słonecznego w aucie.

Jedne elementy deski rozdzielczej przykuwają naszą uwagę, inne pozostają całkowicie niezauważone. Zdradzamy, do czego służy mały, plastikowy, wybrzuszony punkcik na desce rozdzielczej.

Z czego składa się deska rozdzielcza w aucie?

Deska rozdzielcza, inaczej kokpit, to "centrum dowodzenia" samochodu. Znajdują się na niej najważniejsze funkcje i to ona jest pierwszą rzeczą, na którą zwracasz uwagę po wejściu do auta. To na niej zamieszczone są zegary, wskaźniki, przełączniki i wiele innych przydatnych elementów, z których korzystasz na co dzień podczas jazdy samochodem. To tutaj znajdziesz też kontrolkę paliwa, radio czy włącznik klimatyzacji. Większość z nich znasz i używasz. Deska rozdzielcza jest umiejscowiona najbliżej przedniej szyby, przez co najbardziej narażona jest na działanie promieni słonecznych — dlatego należy o nią dbać. Niektórzy kładą na niej ręcznik, aby ochronić ją przed związanymi ze słońcem uszkodzeniami. Warto też w miarę możliwości parkować w cieniu. Na kokpicie jest również niepozorna plastikowa kulka, którą początkowo mogłeś zbagatelizować. Do czego służy?

freepik
freepik

Jak działa czujnik promieniowania słonecznego?

Służy on przede wszystkim do analizy promieni słonecznych, dzięki czemu dowiesz się, jak bardzo nagrzewa się wnętrze auta, w którym siedzisz. W ten sposób czujnik ten reguluje tryb pracy automatycznej klimatyzacji. Jak to wygląda w praktyce? Jest to bardzo intuicyjna funkcja, która ma niebagatelne znaczenie dla temperatury w środku samochodu. Dajmy na to, że jest bardzo słoneczny dzień, wsiadasz po zakupach do nagrzanego samochodu i ustawiasz klimatyzację na 20 stopni Celsjusza. W ten sposób będzie ona automatycznie działała tak, aby jak najszybciej schłodzić wnętrze auta. W odwrotnej sytuacji, jeśli taką temperaturę ustawisz w pochmurny, chłodniejszy dzień, czujnik ten sprawi, że wnętrze nie będzie tak szybko się nagrzewać. Pamiętaj też, aby niczym go nie przysłonić, inaczej nie będzie spełniał należycie swojej funkcji. Jak widzisz, mały, niepozorny punkcik, a ma tak duże znaczenie. Teraz już wiesz, do czego służy czujnik promieni słonecznych w aucie.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także