PoradySprzątanieNamoczyła i wrzuciła do pralki na więcej niż kwadrans. Obrzydliwy kłopot zniknął

Namoczyła i wrzuciła do pralki na więcej niż kwadrans. Obrzydliwy kłopot zniknął

Z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach? Sprawdź, czy w przegrodzie na proszek nie pojawił się szaro-zielony nalot. To nic innego, jak pleśń. Wyjaśniamy jak się jej pozbyć w najprostszy możliwy sposób.

Otwarte drzwiczki pralki
Otwarte drzwiczki pralki
Źródło zdjęć: © Getty Images | Kirill Rudenko

Choć pralka ma nieustanny kontakt z wodą i mocnymi detergentami, nie oznacza to, że nie wymaga czyszczenia. Wręcz przeciwnie. W niewietrzonej, nieczyszczonej pralce może pojawić się pleśń, która to potem przechodzi na ubrania.

Najczęściej widać ją w przegrodzie przeznaczonej na proszek. Jeśli zauważyłaś, że plastik pokryty jest nieestetycznym, szarym nalotem, a nawet po zastosowaniu płynu do płukania pranie pachnie stęchlizną, to znak, że najwyższy czas na czyszczenie pralki. Wyjaśniamy, jak to zrobić w najprostszy i zarazem najtańszy sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kilka ciekawostek

Zamocz i wrzuć to pralki. Po przykrym zapachu nie będzie śladu

Po otworzeniu drzwiczek pralki uderza cię charakterystyczny zapach stęchlizny? To pleśń. Najczęściej pojawia się ona w pojemniku przeznaczonym na detergenty, ale też w kołnierzu czyli gumach przymocowanych tuż obok bębna. Jak się jej pozbyć? Zacznij od dokładnego wyczyszczenia kołnierzy. Wystarczy, że przetrzesz je gąbką z dodatkiem niewielkiej ilości octu, a następnie, wytrzesz wszystko do sucha.

Ten sam patent możesz wykorzystać do wyczyszczenia komory przeznaczonej na proszek. Pamiętaj, aby po umyciu wytrzeć plastik do sucha. Niestety, pleśń rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Jeśli chcesz pozbyć się zapachu stęchlizny na dobre, przygotuj domową mieszankę odgrzybiającą.

Potrzebujesz zaledwie dwóch rzeczy — octu i sody oczyszczonej. Zarówno soda jak i ocet wykazują działanie odgrzybiające i dezynfekujące. Wystarczy, że do komory wsypiesz 50 g sody oczyszczonej i wlejesz 100 ml octu. Do pustego bębna wrzuć dodatkowo gąbkę namoczoną w  sodowo-octowym roztworze. Nastaw pranie na 60 stp. C., a po zakończonym cyklu otwórz bęben i szufladę. Po pleśni nie powinno być już śladu. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu, a pozbędziesz się nawracającego problemu.

Trzymaj się tych dwóch zasad. Zapomnisz o pleśni w pralce

Chcesz, żeby twoje pranie zawsze było czyste i pachnące, a pralka działała jak najdłużej? Raz w miesiącu powtarzaj wyżej opisany zabieg. Pamiętaj o tym, aby po każdym praniu otwierać szufladę na detergenty oraz bęben pralki, najlepiej na całą noc. Wietrzenie zapobiegnie mnożeniu się bakterii, a co za tym idzie - pleśni.