Nareszcie sprawdzona metoda. Naukowcy wyjaśnili, jak poprawić pamięć
Natłok obowiązków, stres i szereg bodźców sprawia, że zaczynamy mieć słabszą pamięć. Ten problem zaczyna dotykać większość z nas (bez względu na wiek czy choroby). Jak poprawić sobie pamięć, by być bardziej produktywnym? Koniecznie zrób to przed snem.
Większość z nas preferuje naukę rano lub wieczorem. Mówi się, że wtedy najłatwiej nam przyswajać wiedzę, nasz umysł jest jasny i otwarty na nowe wiadomości. Czy jednak pora decyduje o tym, kiedy lepiej zapamiętujemy informacje? Jayne Spiller i Camilla Gilmore postanowiły zbadać to zjawisko, przy czym zwróciły szczególną uwagę na pamięć matematyczną.
Kiedy najlepiej zacząć się uczyć?
Powyższe badanie było przeprowadzone na 77. osobach w wieku od 18 do 40 lat. Każda z nich miała za zadanie nauczyć się złożonego problemu z zakresu mnożenia w dwóch warunkach: wieczorem przed snem i rano po przebudzeniu. Badania odbywały się online, z uwzględnieniem limitu czasowego i bez niego. Wynik wskazuje na lepszą przyswajalność wiedzy wieczorną porą, kiedy nasz mózg zapamiętuje o wiele więcej informacji. Efekt był zauważalny u każdego z uczestników, mimo różnych preferencji uczenia się. Wieczorne przyswajanie wiedzy przodowało w wynikach na testach, które wykonywali.
Jak poprawić pamięć? Wykonuj te ćwiczenia
Badaczki stwierdziły, że wieczorna nauka jest bardziej efektywna ze względu na stan spoczynku, który po niej następuje. Jeśli odkładamy książki zaraz przed snem, nasz mózg ma szanse przetworzyć wiedzę i odpowiednio się zregenerować. W ciągu dnia nie ma do tego warunków, a wszelkie bodźce, które do nas docierają, skutecznie usuwają informacje z naszej głowy. Ta wiadomość powinna być wskazówką do małych i dużych, którzy mają problem z pamięcią. Warto przed samym snem powtórzyć cały zakres materiału, jaki przyswajaliśmy przez długi czas. Ta wiedza jest szczególnie przydatna przed egzaminami czy ważnymi prezentacjami w pracy, które nas stresują. Jeśli twoje dziecko nie chce się uczyć, spróbuj przekształcić wiedzę w zabawę i dawkuj mu ją samym wieczorem, zaraz przed pójściem spać. Pozwoli mu się to wyciszyć i zakodować pewne informacje na następny dzień.