ZagadkiLogiczneNawet matematycy kłócą się o wynik. Mało kto od razu poda poprawną odpowiedź

Nawet matematycy kłócą się o wynik. Mało kto od razu poda poprawną odpowiedź

Ta zagadka to istna zmora, nawet dla tęgich umysłów
Ta zagadka to istna zmora, nawet dla tęgich umysłów
Źródło zdjęć: © Canva

12.12.2023 12:17, aktual.: 12.12.2023 14:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Matematyka to trudna dziedzina, szczególnie dla osób, które nie przepadają za światem liczb i zagadek. Jednak dzięki niej możemy ćwiczyć swoją pamięć, a także stymulować zaspane szare komórki. Popatrz na poniższe równanie i podaj wynik. Wielu popełnia błąd...

Z pewnością odstraszyło cię dzielenie oraz ułamek, które nie zachęcają do obliczeń. Nic bardziej mylnego, ponieważ gdyby ich nie było, to zadanie nie miałoby sensu. Dlatego, zanim poddasz się na starcie, przypomnij sobie ważne zasady matematyczne, a dzięki nim zagadka rozwiąże się sama. Czy wiesz, od czego zacząć?

Zagadka matematyczna, która wywołuje sporo emocji

Ponownie popatrz na obrazek i rusz głową, a zobaczysz, że myślenie logiczne wcale nie jest bolesne. Takie równania rozwiązują dzieci w szkole podstawowej, co oznacza, że przepis na prawidłowy wynik zna każdy z nas. Jednak mało kto jeszcze pamięta, jak zrobić to poprawnie. Dlatego ta zagadka wzbudza tak wiele emocji, a nawet wywołuje ostre wymiany zdań oraz długie debaty. Każdy ma inny sposób, a ile ludzi, tyle różnych wyników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Matematyka nie uznaje kompromisów oraz różnych interpretacji, ale za to zawsze ma tylko jedną prawidłową odpowiedź. Dzięki temu zyskała sobie miano królowej nauk, z którą nie zawsze się lubimy. Jak więc okiełznać tę zagadkę? To bardzo proste, a wystarczy, że przypomnisz sobie kolejność wykonywania działań. Czy pamiętasz, jak ona brzmiała?

Jak rozwiązać tę zagadkę?

Nie ma czasu na byle jakie obliczenia i nerwy, one z pewnością też nie pomogą w znalezieniu poprawnej odpowiedzi. Zanim podniesiesz sobie ciśnienie, pamiętaj, aby zacząć od dzielenia, czyli działania 2 : 1/2. Nie ma innego sposobu na rozwiązanie tej zagadki, ponieważ według zasad matematycznych zawsze zaczynamy od nawiasów, a potem przechodzimy do mnożenia i dzielenia. W powyższej łamigłówce mamy dzielenie, więc to ono idzie na pierwszy ogień.

Zagadka logiczna to najlepszy trening dla mózgu
Zagadka logiczna to najlepszy trening dla mózgu © Freepik

Z pewnością wiele osób ponownie zatrzymało się z obliczeniami, bo przecież w tym działaniu mamy ułamek. Nie ma co się bać, tylko ponownie przypomnieć sobie regułę dzielenia ułamków i liczb naturalnych ze szkoły. Właśnie, zazwyczaj ona też pozostaje zagadką. Jednak my doskonale pamiętamy, jak to zrobić, a wystarczy pomnożyć 2 przez mianownik ułamka, a licznik zostawić bez zmian. Dzięki temu po uproszczeniu otrzymamy 2 x 2, czyli liczbę 4. Dla osób, którym jest ciężko to zrozumieć, proponujemy zapis 2 : 0,5, co również da wynik 4.

Teraz nasza zagadka nabiera całkiem przyjemnego kształtu, a wygląda następująco 4 - 4 + 1. Z tak prostym działaniem z pewnością nikt nie będzie miał problemu. Wszystko, co musimy zrobić, to najpierw odjąć, a potem dodać cyfry. Rozwiązanie tej zagadki to 0 + 1, czyli finalnie 1.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także