ZagadkiLogiczneStwórz możliwie największą liczbę. Możesz przełożyć tylko jedną zapałkę

Stwórz możliwie największą liczbę. Możesz przełożyć tylko jedną zapałkę

Spójrz i przełóż zapałkę tak, aby powstała największa liczba
Spójrz i przełóż zapałkę tak, aby powstała największa liczba
Źródło zdjęć: © Canva
11.12.2023 09:21

Poniższe zadanie wygląda przyjemnie, a nie znajdziemy w nim znaków matematycznych lub innych odstraszających działań. Jednak ta łamigłówka jest znacznie ciekawsza, niż się wydaje. Przełóż zapałkę, by otrzymać możliwie największą liczbę. Czy już wiesz, od czego zacząć?

W tym zadaniu liczy się spryt, zdolność logicznego myślenia, a jednocześnie myślenie abstrakcyjne. Wysil umysł, aby przesunąć odpowiednią zapałkę. To nie lada gratka dla wszystkich fanów matematycznych zagadek, bo potrafi nieźle namieszać w głowie. Wystarczy, że przesuniesz jedną zapałkę.

Czy już wiesz, którą zapałkę przełożyć?

Wpatrywanie się w grafikę to połowa sukcesu. Najpierw trzeba zastanowić się nad tym, jaką największą liczbę możemy stworzyć z zapałek ułożonych w cyfry: 8, 3 i 5. Dzięki temu przesunięcie odpowiedniego patyczka będzie o wiele łatwiejsze. Jeśli już myślisz o tym, aby zrezygnować z tej zagadki, to poczekaj. Wcale nie jest ona tak trudna, jak ci się wydaje, pomimo tego, że do wykorzystania masz tylko jeden ruch.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nerwy nie są najlepszym doradcą i z pewnością opóźnią podanie odpowiedzi, ponieważ są w tej łamigłówce zbędne. Najlepiej będzie sprawdzić wszystkie możliwe kombinacje, jednak przesuwanie poszczególnych zapałek zajmie zbyt dużo czasu. Jak więc zrobić to szybko i bezbłędnie? Mało osób od razu podało gotową odpowiedź, ponieważ w obecnych czasach rzadko trenujemy mózg.

Dostępna technologia często myśli za nas, przez co niewielu ludzi stymuluje podobnymi zagadkami matematycznymi swój mózg. Zazwyczaj uciekamy przed matematyką z różnych powodów, a najczęściej jest to niechęć, którą pamiętamy jeszcze ze szkoły. Jednak w tej łamigłówce z zapałkami nikt nie będzie nikogo oceniał, a jest ona tylko formą rozrywki.

Przesuń jedną zapałkę, czyli jak myśleć nieszablonowo?

Nadal mocno główkujesz, a odpowiedź nie przychodzi? Co więcej, zapałki zaczynają wirować przed oczami? To znak, aby chwilę odpocząć. Usilne szukanie rozwiązania nigdy go nie przyniesie. O wiele lepiej jest spojrzeć na działanie "świeżym" okiem, a zapałka niemalże przesunie się sama. Jaki ruch proponujesz? 

Zagadka z przesunięciem zapałek może przyprawić o ból głowy
Zagadka z przesunięciem zapałek może przyprawić o ból głowy© Freepik

Być może mała podpowiedź ułatwi rozwiązanie? W widocznej na obrazku liczbie bez zmian pozostanie tylko cyfra 5. Czy teraz przesunięcie zapałki na właściwe miejsce jest prostsze? Logiczne myślenie w połączeniu z abstrakcyjnym to wyższy poziom rozwiązywania zagadek. Poradzą sobie tylko ci, którzy potrafią pamiętać o zasadach, ale też jednocześnie porzucić utarte schematy.

Jeśli należysz do tych osób, to w bardzo prosty sposób możesz stać się mistrzem zagadek z zapałkami oraz innych logicznych łamigłówek. Wszystko jest możliwe za sprawą regularnego treningu szarych komórek oraz podnoszenia poziomu trudności. Jednak najpierw należy rozwiązać powyższy problem z przełożeniem zapałek.

Jak przełożyć zapałki?

Przypatrz się 8, a szczególnie pionowej zapałce znajdującej się po lewej stronie na jej dolnym brzuszku. Wystarczy, że właśnie ją odsuniesz, a otrzymasz cyfrę 9. Skoro liczba 5 pozostaje bez zmian, to oznacza, że nasza zapałka musi być przełożona do drugiej pozostałej cyfry, a wtedy 3 zamieni się na 9. Dzięki temu otrzymamy największą możliwą liczbę, czyli 995.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także