ZagadkiLogiczneRównanie z książki do podstawówki. Wielu dorosłych nie potrafi go rozwiązać

Równanie z książki do podstawówki. Wielu dorosłych nie potrafi go rozwiązać

Równanie, które nieźle rozgrzewa mózg do myślenia
Równanie, które nieźle rozgrzewa mózg do myślenia
Źródło zdjęć: © Canva
07.12.2023 11:47, aktualizacja: 13.12.2023 10:36

Matematyka od lat jest najbardziej znienawidzonym przedmiotem szkolnym. Dla wielu jest trudna, przez co mało kto radzi sobie z obliczeniami. Poniższe równanie na pierwszy rzut oka odstrasza, przez co odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Czy podejmiesz się jego rozwiązania?

W tej trudnej i skomplikowanej dziedzinie, jaką jest matematyka, ważna jest logika, dzięki której możemy dojść do prawidłowego wyniku. Ustalone zasady również są istotne, ponieważ dzięki nim otrzymamy prawidłowe rozwiązanie. To działanie namieszało w głowach, a podanie prawidłowego wyniku okazało się nie lada wyzwaniem. Przypatrz mu się uważnie i rusz głową!

Ta zagadka matematyczna podzieliła internautów

Bardzo często zapominamy, że mózg to mięsień, który wymaga takiego samego treningu jak pozostałe części ciała. Warto raz na jakiś czas stymulować go różnego typu zagadkami. Sama nauka lub czytanie książek to zbyt mało, aby utrzymać pamięć w dobrej kondycji. O wiele lepiej jest rozwiązywać zagadki lub łamigłówki, które wymagają wysiłku intelektualnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Taki trening zazwyczaj nie jest prosty, przez co wielu poddaje się już na starcie, a przecież nie o to chodzi. Podnieś rękawicę i postaraj się poprawnie rozwiązać działanie: 250 - 240 : 2. Czy już wiesz, od czego zacząć? 

Jak rozgryźć tę zagadkę?

Równanie to ma dwa działania — odejmowanie i dzielenie. Jeśli zacząłeś od pierwszego z nich, to nigdy nie uzyskasz poprawnej odpowiedzi. Do prawidłowego rozwiązania potrzeba wiedzy ze szkoły podstawowej, czyli znajomości zasad kolejności wykonywania działań. Najpierw zabierz się za dzielenie, które ma pierwszeństwo. Nie przejmuj się liczbą 250, ponieważ wrócimy do niej na sam koniec.

To równanie to nie lada gratka dla mózgu, ale czy potrafisz je rozwiązać?
To równanie to nie lada gratka dla mózgu, ale czy potrafisz je rozwiązać?© Pixabay | 70154

Jeśli uzyskany wynik to 120, to połowa zagadki za tobą! Jednak teraz pozostaje odejmowanie, które według zasad kolejności wykonywania działań znajduje się na samym końcu. Warto pamiętać o tych zasadach, aby uniknąć niepotrzebnych frustracji i bezsensownych obliczeń. Działanie matematyczne rozpoczynamy zawsze od nawiasów, dopiero potem przechodzimy do mnożenia i dzielenia, a dopiero na sam koniec do dodawania i odejmowania. Zapamiętaj tę regułę, jeśli zamierzasz trenować swój mózg działaniami matematycznymi.

Jakie jest prawidłowe rozwiązanie?

Wielu z pewnością ma już gotową odpowiedź, ponieważ działanie 250 - 120 jest banalnie proste i nie potrzeba do niego ani kalkulatora, ani palców. Poprawne rozwiązanie to 130. Jeśli twój wynik jest inny, to zacznij od początku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także