PoradyLajfhakiNawóz dla lawendy zrobisz za 0 zł! Weź kuchenny odpad i włóż do ziemi

Nawóz dla lawendy zrobisz za 0 zł! Weź kuchenny odpad i włóż do ziemi

nawóz ze skorupek jajek dla lawendy, fot. Genialne.pl/Getty Images
nawóz ze skorupek jajek dla lawendy, fot. Genialne.pl/Getty Images
02.05.2023 18:28

Lawenda pięknie wygląda, jeszcze lepiej pachnie, a do tego ma wiele właściwości leczniczych i nie tylko. Warto mieć ją w swoim ogrodzie lub na balkonie. Podpowiadamy, co zrobić, by pięknie zakwitła. Niezbędny będzie odpowiedni nawóz. Na szczęście możesz go mieć zupełnie za darmo.

Lawenda w ogrodzie oraz na balkonie odstrasza komary i kleszcze. Jej kwiaty są również piękną ozdobą. Można wykorzystywać je m.in. w kuchni (np. dodając do tłustych potraw lub ciastek) lub pić jako napar dla zdrowia (ma właściwości rozgrzewające, poprawiające trawienie oraz rozluźniające mięśnie). Są też wykorzystywane w kosmetologii jako środek na trądzik czy obrzęki pod oczami. Jeśli chcesz mieć lawendę - roślinę o cudownych właściwościach w ogrodzie i na balkonie, koniecznie zadbaj o to, by była właściwie odżywiona. Pomoże w tym nawóz ze skorupek jajek.

Jak dbać o lawendę?

Lawenda lubi stanowiska słoneczne. W cieniu nie wypuści tylu pięknych kwiatów, a przecież to właśnie dla nich hodujemy tę roślinę. Powinieneś wybrać dla niej miejsce przewiewne. Unikaj zagłębień terenu oraz miejsc, gdzie gęsto rosną inne rośliny. Ziemia do sadzenia tego krzewu powinna być zdrenowana i zasadowa. Warto rozluźnić ją np. piaskiem. Lawendę podlewaj regularnie, ale umiarkowanie, bezpośrednio do ziemi (nie mocz liści). We wrześniu, po okresie kwitnienia, wykonaj cięcie pielęgnacyjne (skróć gałązki o połowę).

Nawóz ze skorupek jajek jest doskonały dla lawendy. Fot. Getty Images
Nawóz ze skorupek jajek jest doskonały dla lawendy. Fot. Getty Images

Dlaczego warto zrobić nawóz ze skorupek jajek dla lawendy?

Lawenda potrzebuje wapnia. Ten składnik jest niezbędny, by prawidłowo się rozwijała i dawała piękne kwiaty przez cały sezon (od czerwca do września). Skorupki jaj to doskonałe źródło tego pierwiastka. Jedna zawiera aż 900 mg wapnia. W skorupkach jaj znajdują się również inne składniki odżywcze sprzyjające lawendzie: bor, magnez, mangan, miedź, żelazo, molibden, siarka oraz cynk. Dodatkową zaletą nawozu ze skorupek jajek jest to, że możesz pozyskać go zupełnie za darmo. W końcu wykonasz go z kuchennego odpadu.

Nawóz ze skorupek jajek dla lawendy to świetna odżywka. Fot. Getty Images
Nawóz ze skorupek jajek dla lawendy to świetna odżywka. Fot. Getty Images

Jak zrobić nawóz ze skorupek jajek dla lawendy?

Wykonanie nawozu dla lawendy ze skorupek jajek jest bardzo proste.

  • Najpierw musisz ususzyć skorupki.
  • Następnie rozdrobnij je blenderem.
  • Proszek zmieszaj z wierzchnią warstwą ziemi, w której rośnie lawenda. W ten sposób składniki odżywcze będą stopniowo uzdalniać się do gleby i odżywiać krzak. Dzięki takiej kuracji szybko obsypie się on pięknymi, pachnącymi kwiatami.

10 sprytnych ogrodniczych trików, które sprawią, że rośliny rosną jak szalone!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także