PoradyWystarczą 2 łyżki, by pelargonie pięknie kwitły! Moja babcia od lat stosuje ten nawóz

Wystarczą 2 łyżki, by pelargonie pięknie kwitły! Moja babcia od lat stosuje ten nawóz

Nawóz do pelargonii z suszonego groszku to bardzo dobra odżywka. Fot. Freepik
Nawóz do pelargonii z suszonego groszku to bardzo dobra odżywka. Fot. Freepik
06.07.2023 15:44

Należą do najpopularniejszych roślin balkonowych. Nie są trudne w uprawie, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz odżywek. Podpowiadamy, jak zrobić prosty, naturalny nawóz do pelargonii.

Pelargonie doskonale nadają się do sadzenia w donicach i eksponowania na balkonach oraz tarasach. Pięknie się prezentują, a do tego nie są trudne w uprawie. Swoją ogromną popularność zawdzięczają także dużej odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Aby prawidłowo się rozwijały i pięknie kwitły, potrzebują jednak odpowiedniego nawozu. Znamy prosty przepis na naturalny preparat.

Jak uprawiać pelargonie?

Pelargonie potrzebują słonecznego stanowiska. Powinieneś umieścić je w miejscu, w którym będą miały dostęp do naturalnego światła przez kilka godzin dziennie. W przeciwnym razie nie będą obficie kwitły. Kolejną ważną kwestią jest podlewanie. Dostarczaj im wody regularnie, przynajmniej 2 razy w tygodniu. Zanim jednak je podlejesz, sprawdź, czy ziemia jest już lekko przesuszona. Zbyt wilgotne podłoże nie służy pelargoniom i może doprowadzić do gnicia korzeni. Trzecim czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój kwiatów jest nawożenie.

Jaki nawóz do pelargonii wybrać? Fot. Freepik
Jaki nawóz do pelargonii wybrać? Fot. Freepik

Jak nawozić pelargonie?

Pelargonie należy dokarmiać co 1 lub 2 tygodnie. Nawożenie powinieneś zacząć w maju od stosowania odżywki z azotem, który stymuluje wzrost rośliny. W późniejszej fazie pelargonie będą potrzebowały specyfiku z potasem i fosforem. Dzięki tym pierwiastkom zaczną bujnie kwitnąć. Do nawożenia kwiatów możesz zastosować jeden z płynnych preparatów dostępnych w sklepach. Alternatywę stanowi domowy nawóz do pelargonii, który jest w pełni naturalny i równie skuteczny jak chemiczne środki. Prostą odżywkę dla swoich kwiatów zrobisz m.in. z suszonego groszku.

Nawóz do pelargonii możesz zrobić samodzielnie. Fot. Freepik
Nawóz do pelargonii możesz zrobić samodzielnie. Fot. Freepik

Jak zrobić naturalny nawóz do pelargonii?

Nawóz do pelargonii z suszonego groszku jest źródłem azotu, potasu, fosforu, boru, magnezu oraz manganu. Odżywi rośliny i pobudzi je do obfitego kwitnienia. Przygotowanie go jest bardzo proste. Wystarczy kupić w markecie suszony groszek i wykonać następujące kroki.

  • Wsyp do garnka 2 łyżki groszku i zalej 1 l wody.
  • Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj groszek przez 5 minut.
  • Odcedź płyn i zaczekaj aż wystygnie. Następnie podlej pelargonie.
  • Stosuj nawóz z suszonego groszku co 2 tygodnie.
  • Możesz wykorzystać tą odżywkę nie tylko do pelargonii. Świetnie sprawdzi się również jako nawóz dla: anturium, gerbery, storczyka czy sukulentów.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także