Nie chwytaj za kapeć, kiedy go zobaczysz. To sprzymierzeniec
Pająk w domu to raczej mało przyjemny widok, zwłaszcza gdy jest włochaty i biega z prędkością światła. W takiej sytuacji większość z nas chwyta za kapeć i stara się pozbyć pająka w możliwie najszybszy sposób. W tym momencie popełniamy spory błąd, gdyż domowy kątnik jest bardziej pożyteczny, niż nam się wydaje.
15.11.2023 16:49
Pająki to specyficzna grupa owadów, której boi się wielu z nas. Arachnofobia to powszechna przypadłość, która wywołuje paniczny strach, nawet przed malutkimi pajączkami. W przypływie emocji zabijamy domowe pająki, a tym samym tracimy cennych sojuszników. Nie wierzysz? Sprawdź poniżej, jak pożyteczne mogą być domowe pająki i dlaczego najlepiej dać im spokój.
Zobacz także
Pająk, który żyje w twoim domu, a ty nawet o tym nie wiesz
Uwierzysz, że pająki zjadają ok. 800 mln ton pokarmu rocznie? Jest to dwukrotnie więcej niż wynosi roczna konsumpcja mięsa i ryb przez wszystkich ludzi na Ziemi. Te małe stwory jedzą wyłącznie mięso, co w świecie przyrody jest dość ciekawym zjawiskiem. Na świecie istnieje bardzo mało istot, których dieta opiera się jedynie na żywych ofiarach. Pewnie większość z was właśnie wyobraziła sobie scenę, gdzie pająk nocą skrada się do człowieka, by móc go pokąsać. Nic bardziej mylnego. Pająki żywią się w 90 proc. owadami i rzadko kiedy sięgają po inne bezkręgowce, a już na pewno nie zbliżają się do ludzi.
W Polskich domach znajdziemy głównie jeden rodzaj pająka, jakim jest kątnik. Buduje rozpięte sieci ze specjalnym miejscem, gdzie zasiada. Kiedy jakaś muszka wpadnie w klejącą pułapkę, pająk wyczuwa wibracje i wychodzi po ofiarę. Co ciekawe, pająki ewoluowały i nauczyły się tkać pajęczyny powietrzne, a nie tylko poziome np. między gałęziami.
Te małe potwory nauczyły się żyć w naszych domach tak, by nikt o nich nie wiedział. Lubią ciemność, więc za dnia ciężko je spotkać, gdyż skrywają się za rurami czy meblami. Wychodzą nocą, gdy zbliża się czas polowania. Spotkanie włochatego kątnika większego może przyprawić o zawał, gdyż mały potwór jest włochaty, szybko biega, a rozpiętość jego nóg może sięgać nawet 10 cm!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie musisz go zabijać! Jest twoim sprzymierzeńcem
Kątnik nie jest darmozjadem w twoim domu, to właśnie on przechwytuje większość uporczywych owadów jak muszki owocówki, komary czy meszki. Dodatkowo warto pamiętać, że pająki są w stanie wyłapać większe szkodniki jak prusaki, karaluchy, rybiki, pluskwy czy mszycę. Jeśli pająk nie ma co jeść, jest w stanie głodować przez kilka miesięcy i posuwać się do kanibalizmu. W tym czasie jest mało aktywny i nie buduje nowych sieci, by nie tracić energii życiowej.
Jeśli sytuacja zaczyna być krytyczna, opuszczają kryjówki i próbują wydostać się z domu. To właśnie wtedy dochodzi do spotkań, a pająki są ofiarami kapciowej śmierci. Drugi przypadek napotkania pająka w dzień, to gody, gdy samce szukają partnerki. Nim następnym razem złapiesz za klapek, pomyśl o korzyściach, jakie płyną z posiadania pajęczego przyjaciela.