PoradyLajfhakiBudzi strach w ludziach, ale nigdy nie powinieneś go zabijać

Budzi strach w ludziach, ale nigdy nie powinieneś go zabijać

pająk żniwiarz fot. JonRichfield, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
pająk żniwiarz fot. JonRichfield, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
03.09.2023 11:55

Pająk żniwiarz to nic innego jak rodzaj kosarza, który nie jest do końca pająkiem, a jedynie jego kuzynem. Może nieco przerazić swym wyglądem, lecz absolutnie nie ma obaw do paniki — jest niegroźny. Co należy wiedzieć na temat korsarzy, które tak nas przerażają? Sprawdź!

Pająki i kosarze są podobne, lecz nie jest to ten sam gatunek. Istnieje kilka cech, które je odróżnia i mimo że ten drugi przeraża nieco bardziej, to pająki są znacznie groźniejsze od nich. Kosarze są niejadowite i najczęściej żyją z nami w zgodzie, a spotkanie ich graniczy z cudem. Jeśli już zobaczysz go w domu — nie zabijaj! Są bardzo pożyteczne w twoim ogrodzie.

Czy pająk żniwiarz jest jadowity?

Osiem długich nóg i pokaźnej wielkości odwłok sprawia, że pajęczak wydaje się groźny. Ludzie nałożyli na niego łatkę, mimo że tak naprawdę nie jest pająkiem, a groźny może być jedynie jego wygląd. Oto różnice między kosarzami a pająkami:

  • kosarze mają spójne ciało, a nie jak w przypadku pająków, które są "podzielone" na dwie części,
  • nie mają umiejętności budowania pajęczyn,
  • mają tylko jedną parę oczu, a nie jak w przypadku pająków osiem gałek ocznych,
  • kiedy korsarz czuje się zagrożony, zrzuca nogę w celu odwrócenia uwagi napastnika. Zwykłe pająki nie mają takiej umiejętności,
  • zamiast jadu, wytwarzają śmierdzącą substancję, która ma odwrócić uwagę napastnika.
pająk żniwiarz, to niejadowity korsarz, fot. Freepik
pająk żniwiarz, to niejadowity korsarz, fot. Freepik

Kosarze są przydatne w grodzie

Raczej nikt nie chce, by w domu zamieszkał nam taki stwór, lecz ogród to już inna sprawa. Ten pajęczak jest niezwykle pożyteczny, gdyż karmi się martwymi owadami, tym samym przetwarzając ich szczątki. Do tego chętnie zjadamszycę i różne szkodniki jak np. wciornastki, które niszczą nasze rośliny ogrodowe. Jeśli kiedykolwiek ujrzysz kosarza w domu — nie zabijaj go! To niegroźne stworzenie, które może zrobić dużo dobrego na zewnątrz domu. Jego wygląd nie jest przyjemny, lecz nie może nic nam zrobić. Najlepiej złapać go do szklanki, następnie podłożyć sztywną kartkę papieru i wynieść go kawałek od wejścia do domu.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także