PoradyLajfhakiNie kupuję już czosnku w sklepie. Ogrodnik zdradził mi sposób na hodowanie go w dużych ilościach

Nie kupuję już czosnku w sklepie. Ogrodnik zdradził mi sposób na hodowanie go w dużych ilościach

jak uprawiać czosnek w domu, fot. pixabay
jak uprawiać czosnek w domu, fot. pixabay
10.10.2023 20:33, aktualizacja: 10.10.2023 23:33

To najbardziej aromatyczne i popularne warzywo, które używamy codziennie do rozmaitych potraw. Okazuje się, że wcale nie potrzebujemy grządki, aby mieć dorodne plony. Podpowiadamy jak uprawiać czosnek w domu.

Sięgamy po niego nie tylko podczas gotowania, ale też w chorobie, ponieważ zyskał sobie miano "naturalnego antybiotyku". Dlatego warto mieć go zawsze w domu, aby korzystać z jego dobroczynnych właściwości. Do jego hodowli wcale nie potrzeba skrawka ziemi, a będzie pyszny.

Jak uprawiać czosnek w domu?

Mimo że wydaje się absurdalne, to jest możliwe, ze względu na innowacyjną metodę sadzenia czosnku na wodzie. Okazuje się, że bardzo wiele osób, które nie posiadają ogrodu, z powodzeniem w ten sposób hoduje czosnek. Wszystko, co będzie potrzebne to dowolna liczba główek czosnku, ponieważ to właśnie z niej będą rozmnażane sadzonki. Warto dodać, że jeden ząbek warzywa, to jeden ukorzeniony czosnek. Dlatego warto przygotować ich odpowiednią liczbę, aby potem znaleźć na nie miejsce. W drugiej kolejności sięgnij po puste słoiki, ponieważ każdy z nich przypada na jedną główkę czosnku. Teraz odetnij górną część warzywa na wysokość około 0,5 cm, a następnie włóż warzywo do słoika wypełnionego wodą. Już po niedługim czasie zauważysz, że z ząbków wyrastają młode łodygi, a na dole korzenie. Czosnek uprawiany w domu wymaga dostępu do światła, dlatego postaw słoik na widnym parapecie, a z pewnością jeszcze szybciej urośnie. Kiedy korzenie nie będą mieścić się w słoiku, to należy warzywo przesadzić.

Jak odstraszyć szczury czosnkiem? Fot. Genialne.pl
Jak odstraszyć szczury czosnkiem? Fot. Genialne.pl

Pozostałe sposoby na uprawę czosnku

Wystarczy sięgnąć po butelkę o pojemności 5 litrów, a następnie w jej dnie wyciąć 4 otwory. W każdym rogu po jednym. Teraz trzeba nasypać do nich ziemi i zrobić w niej trzy wgłębienia. Jedna butelka wystarczy na trzy sadzonki o wysokości około 10 cm. Pora na czosnek, a w zasadzie jego ukorzenione ząbki, które należy rozdzielić. Ważne jest to, aby robić to delikatnie i nie uszkodzić korzeni czosnku. Kiedy sadzonki warzywa są rozczepione, to należy przyciąć ich korzenie na długość około 3 cm. Na koniec włóż je do ziemi łodygami do góry, a następnie przysyp ziemią oraz podlej wodą ze słoika.

jak sadzić czosnek wiosenny, fot. Freepik
jak sadzić czosnek wiosenny, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także