PoradyLajfhakiNie masz klimatyzatora? Te 3 rzeczy sprawią, że w twoim domu przestaną panować upały

Nie masz klimatyzatora? Te 3 rzeczy sprawią, że w twoim domu przestaną panować upały

jak ochłodzić dom, fot. Freepik
jak ochłodzić dom, fot. Freepik
23.07.2023 11:55

Lato to nie tylko piękna pogoda, ale także upał. Promienie słoneczne dają się we znaki każdemu oraz nagrzewają bardzo mocno pomieszczenia. Podpowiadamy, jak ochłodzić dom szybko i skutecznie.

Jak co roku, każdy z utęsknieniem czeka na lato. Jednak kiedy nadejdą upalne dni, to wszyscy na nie narzekamy. Nic dziwnego, ponieważ w wysokich temperaturach ciężko jest funkcjonować. Trudno wtedy znaleźć miejsce, w którym można spokojnie przeczekać największe upały. Jednak dzięki tym trikom żadne tropikalne temperatury nie będą ci straszne.

Jak ochłodzić dom w czasie upałów?

Specjaliści biją na alarm i ostrzegają przed konsekwencjami, jakie niosą ze sobą wysokie temperatury. Zalecają, aby nie przebywać w tym czasie na zewnątrz oraz pić duże ilości wody. Mimo to ciężko jest wytrzymać w dusznym pomieszczeniu większość dnia. Oto sprytne triki na ochłodzenie domu.

  • Okna to pierwszy punkt, o który należy zadbać, kiedy panują istne tropiki. Ważne jest to, aby spuścić rolety, żaluzje lub zaciągnąć zasłony. Zahamują one przenikanie promieni słonecznych do wewnątrz. Jeśli ich nie masz, to nic straconego, ponieważ tak samo zadziała folia aluminiowa założona na szyby. One jest w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo podczas upałów nie należy otwierać okien. Wtedy ciepłe powietrze nie będzie przenikać do środka i niepotrzebnie nagrzewać domu. Najlepiej otworzyć okna wieczorem lub wcześnie rano, kiedy słońca nie pali jeszcze mocno.
  • Wyłącz urządzenia elektroniczne, a od razu poczujesz różnicę. Zazwyczaj dodatkowo nagrzewają one pomieszczenie, szczególnie jeśli pracujemy w domu. Podczas upałów ogranicz używanie telewizora, kuchenki czy komputera do koniecznego minimum. Nie trzymaj także laptopa na kolanach, ponieważ szybko się nagrzeje, przez co będzie ci gorąco.
trening podczas upałów, fot. Freepik
trening podczas upałów, fot. Freepik

Czego nie robić podczas upału, żeby nie nagrzać domu?

Warto wiedzieć, czego się wystrzegać, aby bezmyślnie nie zwiększyć temperatury w mieszkaniu. Do jednych z tych czynności należy gotowanie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że bulgocząca woda w garnkach podnosi temperaturę o kilka stopni. Dlatego w czasie upałów lepiej spożywać zimne dania, które będą lekkostrawne i przyniosą upragnione uczucie ulgi.

Man mixing salad ingredients in the bowl, view from above
Man mixing salad ingredients in the bowl, view from above
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także