Nie musisz jechać do Szwajcarii. Rajski krajobraz znajdziesz w... Sudatach
Po co jechać do Szwajcarii, skoro podobny klimat można znaleźć w polskich Sudetach? Zabytkowe budowle, rajski krajobraz i mnóstwo zieleni – wszystko to znajdziesz w miejscowości u podnóża Śnieżnika. Jeśli myślisz o wycieczce w góry, koniecznie zatrzymaj się w tej malowniczej okolicy. Międzygórze z pewnością cię nie zawiedzie!
Perła Sudetów to coś, co powinno znaleźć się na mapie turystycznej każdego Polaka. W tym wypadku przysłowie "cudze chwalicie, swego nie znacie" jest niezwykle trafne. Międzygórze oferuje klimat, jakiego nie da się uświadczyć w żadnym innym miejscu w Polsce. Budowle w tamtej okolicy są zachowane w stylu norweskim i tyrolskim z XIX wieku. Co jeszcze oferuje ta okolica? Atrakcji z pewnością nie brakuje.
Poczujesz się tu jak w szwajcarskiej wiosce
Jeśli lubisz miejsca ciche i spokojne, to Międzygórze jest stworzone dla ciebie. Znajduje się nieopodal Bystrzycy Kłodzkiej w Sudetach Wschodnich. Mnóstwo zabytkowych obiektów architektonicznych i sakralnych przywołuje klimat dawnej wioski zamieszkiwanej przez drwali. Choć budynki w tym miejscu mają kilkaset lat, w dalszym ciągu cieszą oczy i napawają nostalgią.
Początkowo wioska nie miała być miejscem turystycznym. Drwale i węglarze założyli tam osiedle już w XVI wieku, by mieć jak najbliżej do pobliskich kopalni i lasów. Przez kilka wieków miejsce to nie było niczym nadzwyczajnym, aż do XIX wieku, gdy Marianna Orańska zajęła się tym terenem i przerobiła Międzygórze w klimatyczną miejscowość z domkami w szwajcarskim stylu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuczki stosowane przez supermarkety
Co warto zobaczyć w Międzygórzu?
Wioska niedaleko Sudetów ma do zaoferowania sporo atrakcji turystycznych, które co roku przyciągają grupy turystów z całej Polski. Wielu zatrzymuje się tam jedynie by pooglądać bajkową architekturę, inni rezerwują noclegi i spędzają kilka dni, ciesząc się klimatem górskiej miejscowości.
Zaczynając od najciekawszych obiektów Międzygórza, można wskazać drewniano-murowany dom wczasowy "Gigant" i drewniany kościół św. Józefa Oblubieńca wybudowany w połowie XVIII wieku. Po zwiedzeniu miejscowości warto wybrać się do rezerwatu przyrody, gdzie mieści się Wodospad Wilczki, który jeszcze kiedyś nazywano Wodogrzmotami Żeromskiego. Wodospad Wilczki jest drugim co do wielkości spadem wodnym w polskiej części Sudetów.
Wodospad można oglądać z kilku perspektyw, o każdej porze roku. Najbardziej polecanym miejscem do podziwiania tego cudu natury, jest mostek z czasów księżnej Marianny Orańskiej. Znajduje się on w niewielkim parku u podnóża wodospadu. Jeśli interesuje cię wędrówka, na terenie rezerwatu są dostępne dwie ścieżki przyrodnicze i czerwony szlak turystyczny na Igliczną.
Zapora wodna i ogród bajek – to warto zobaczyć w malowniczej miejscowości
Kolejna atrakcja Międzygórza, która zachwyci fanów zbiorników wodnych, to zapora wodna z XX wieku. Można ją śmiało obchodzić, bo ma 200 metrów drogi i przemyka przez nią zielony szlak. Zapora liczy sobie 29 metrów wysokości i może pomieścić nawet milion metrów sześciennych wzburzonej wody.
Na sam koniec Międzygórze oferuje ogród bajek, składający się z pokaźnej kolekcji drewnianych rzeźb inspirowanych postaciami z dziecięcych bajek. Dzieła tworzone są z kory i patyków, a wśród zbiorów znajdują się takie postacie jak: Pinokio, Kot w butach, Gargamel czy Klakier.