NewsyZawód, który wzbudza respekt u mężczyzn, a zachwyt u kobiet. Dziś obchodzimy Dzień Drwala

Zawód, który wzbudza respekt u mężczyzn, a zachwyt u kobiet. Dziś obchodzimy Dzień Drwala

Czy wiesz, że 12 listopada przypada światowy Dzień Drwala? Jest to jeden z najbardziej męskich i jednocześnie najmniej docenianych zawodów świata. Większość mężczyzn nie wyobraża sobie pracować w tak ciężkiej pracy. Drwale to poniekąd twórcy naszej historii, bo to właśnie oni ścinali drzewa, z których wykonywano coraz to nowsze wynalazki. Jak dokładnie wygląda ich praca w dzisiejszych czasach?

Światowy Dzień Drwala
Światowy Dzień Drwala
Źródło zdjęć: © Gettyimages | Blake Little, Taiyou Nomachi

Zamknij oczy i wyobraź sobie jakiegoś drwala. Zapewne zobaczysz krzepkiego mężczyznę z brodą i piłą w ręku. Z reguły właśnie tak wyglądają, lecz w dzisiejszych czasach nie jest to zawód zarezerwowany jedynie dla mężczyzn i istnieje grupa drwalów-kobiet. Co roku organizowane są zawody, w których przedstawicielki płci pięknej są niekiedy większe i wyższe od mężczyzn.

Zawód: drwal. Jak wygląda od kuchni?

Nim pomyślisz o tym, że zawód drwala może wykonywać każdy, zastanów się dwa razy. Kwestia siły to jedynie wierzchołek góry lodowej. Osoby zajmujące się tak niebezpiecznym zawodem muszą mieć w sobie dużo rozsądku i spokoju. Wszystko w imię bezpieczeństwa, które często jest narażane z powodu ryzykownych warunków.

Kiedyś drwal był osobą, która prowadziła półkoczowniczy tryb życia, uwarunkowany tym, gdzie należało wyciąć las. Przemieszczali się metr po metrze i prowadzili swoje prace przy pomocy podstawowych narzędzi, jakimi były siekiera, topór i ręczna piła. W dzisiejszych czasach wszystko odbywa się za pomocą pił spalinowych, które niesamowicie ułatwiają pracę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ozdoby na Halloween, które wykorzystasz na zbliżające się Andrzejki

Drwale w dzisiejszych czasach

Aktualnie wycinki drzew są zlecane przez Lasy Państwowe, które w tym celu zatrudniają pracowników z Zakładu Usług Leśnych. Drwal ma zadanie ściąć drzewa, lecz przy tym musi przestrzegać wszelkich reguł, które z czasem uległy modernizacji. Osoba bez odpowiedniej odzieży, obuwia i sprzętu nie może podjąć się pracy w lesie. Hełm ochraniający głowę oraz ubrania, które trudno przeciąć, to absolutne minimum, jakie musi mieć każdy z nich.

Drwal to osoba, która wycina drzewa w taki sposób, by nie stanowiło to zagrożenia dla siebie i innych. Z tego względu każdy z nich posiada odpowiednią wiedzę na temat wycinki. Jeśli prace wykonywane są na odcinku zaplanowanym, wszystko przebiega zgodnie z planem, lecz problemy pojawiają się na terenach, gdzie drzewa zostały połamane w wyniku huraganów czy powodzi. Takie tereny są bardziej ryzykowne dla pracowników.

Wycinka drzew w lesie
Wycinka drzew w lesie © Pixabay | HansLinde

W wielu miejscach na świecie są wystawione specjalne pomniki dla drwali. Jeden z najładniejszych w Polsce znajduje się w Jaworznie na jednym z rond dojazdowych do centrum. Ukazuje sylwetkę krzepkiego faceta z siekierą na plecach, zmierzającego do rynku, gdzie czeka na niego kolega.