PoradyOrganizacjaSpotkałeś w mieście łosia? Oto najgorsze, co możesz zrobić

Spotkałeś w mieście łosia? Oto najgorsze, co możesz zrobić

Dorosły łoś.
Dorosły łoś.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | RuslanKphoto
15.04.2024 16:09, aktualizacja: 16.04.2024 09:17

Idziesz wieczorem ulicą, aż tu nagle z krzaków wybiega łoś. Ogromne zwierzę patrzy na ciebie lśniącymi oczami, a serca w piersi zatrzymuje się na ułamek sekundy. Jak się zachować, gdy napotkasz dzikie zwierzę? Łoś w mieście to tylko jeden z leśnych mieszkańców lasu, którzy mogą stać się przyczyną śmiertelnego zagrożenia.

Spotkanie z dzikim zwierzęciem rzadko kiedy należy do przyjemnych. O ile jest to łania, strach nie jest aż tak duży, lecz w przypadku łosia, sytuacja nieco się zmienia. Rogacz napotkany na ulicy może stać się dużym niebezpieczeństwem, zwłaszcza gdy będzie się bał, a jego ciałem zawładnie instynkt przetrwania. Łoś w mieście jest coraz częstszym widokiem, dlatego warto wiedzieć, jak się zachować w trakcie konfrontacji z dzikim zwierzęciem.

Łoś w mieście — skąd biorą się dzikie zwierzęta na ulicach?

Las już dawno nie jest domem dzikich zwierząt. Ciągłe wycinki drzew, eksploracja terenu i brak poszanowania dla zieleni sprawiają, że dzikie zwierzęta stale się przemieszczają i zaczynają wchodzić do miast.

Dzika zwierzyna nie pojawia się tam przypadkowo. Większość stworzeń szuka jedzenia, o które w mieście wcale nie jest trudno. Jeśli podczas wieczornego spaceru w parku natrafisz na łosia, musisz zachować zimną krew, inaczej konfrontacja może skończyć się tragedią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Łoś to ogromne zwierzę, które dokładnie wie o swoim gabarycie. Właśnie przez to nie ma naturalnych wrogów i nie boi się zaatakować innych zwierząt czy nawet ludzi. Oczywiście nie robi tego bez powodu, ale wystarczy zbyt dużo nagłych ruchów, krzyk czy próba wypłoszenia zwierzęcia, by łoś dokonał odwetu. Dorosły samiec waży nawet do 700 kg, dlatego człowiek nie ma z nim absolutnie żadnych szans. Samica łosia ma ok. 400 kg wagi, lecz jeśli ma młode staje się jeszcze groźniejsza.

Co zrobić, gdy spotka się dzikie zwierzę?

Łoś, dzik, wilk – spotkanie ich na drodze, może przyprawić o zawał serca. Choć instynkt przetrwania mówi "biegnij", nigdy tego nie rób! Zwierzę zaraz cię dogoni i potraktuje jak swój cel. Zamiast wykonywać gwałtowne ruchy, stój spokojnie i staraj się powoli oddalić. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że łoś czy dzik za tobą pobiegnie. Dzikie zwierzęta będą wolały trzymać się w odpowiedniej odległości od człowieka.

W momencie, gdy będziesz już w bezpiecznej odległości, natychmiast zadzwoń po straż miejską - 986 lub pod numer alarmowy 112 i zgłoś miejsce spotkania dzikiego zwierzęcia. Łoś w mieście może być prawdziwym zagrożeniem, bo jest w stanie zaatakować wszystko w swoim otoczeniu, włącznie z jadącymi samochodami. Właśnie dlatego odpowiednie służby mają obowiązek interwencji, w celu zweryfikowania zgłoszenia i pozbycia się zagrożenia.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także