NewsyBardziej niż samym kotem, ludzie zainteresowani są jego ceną. Spory wydatek!

Bardziej niż samym kotem, ludzie zainteresowani są jego ceną. Spory wydatek!

Kot hawański kosztuje tyle, co stary samochód.
Kot hawański kosztuje tyle, co stary samochód.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Svyatoslav Balan

12.11.2023 13:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjski, Maine Coon, Pers czy Ragdoll cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zakup kota hawańskiego, który zachwyca oryginalnym wyglądem i wysoką inteligencją. Niestety, chęć posiadania tego kota wiąże się z ogromnym wydatkiem.

Klasyfikacja kotów na rasy nie powstała przypadkowo. Przedstawiciele poszczególnych ras różnią się od siebie wyglądem, ale też charakterem i usposobieniem. Sfinksy to bardzo spokojne koty, które przesypiają całe dnie, podobnie jak pers. Koty syjamskie to prawdziwe wulkany energii, a przy tym są wierne i głośne niczym pies.

Jeszcze inaczej zachowuje się kot hawański, czyli hawana brown. Ta rzadka rasa cieszy się coraz większą popularnością, choć w Polsce jest jeszcze mało znana. Co wiemy o kocie hawańskim? Ile kosztuje? Jak się zachowuje? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co powinieneś wiedzieć o kocie hawańskim?

Kot hawański należy do krótkowłosych kotów typu orientalnego. Dorosły kot waży nie więcej niż 4 kilogramy i jest przy tym wyjątkowo smukły, wręcz atletyczny, a to dzięki wyjątkowo długim nogom, na których to porusza się z niezwykłą gracją. Trudno oderwać wzrok od jego lśniącej, miękkiej, brązowej sierści i dużych, skierowanych do przodu uszu.

Hawana brown wyróżniają się niesamowitymi, ogromnymi, lekko skośnymi oczami, które wręcz hipnotyzują. To rasa długowieczna, bowiem kot może towarzyszyć nam od 15 do nawet 20 lat. Oczywiście, o ile zadbamy o jego dietę i zapewnimy mu należytą opiekę weterynaryjną.

Jakie są koty hawańskie?

Jakie są koty hawańskie? Zdaniem kynologów przedstawiciele rady hawańskiej są wyjątkowo towarzyskie, oddane, kochające, a przy tym piekielnie inteligentne. Można wychodzić z nimi na dwór, a nawet nauczyć ich kilku sztuczek, takich jak aportowanie. Tak jak każda rasa, ma swoje wady. W przypadku kotów hawańskich są to pokłady niespożytej energii. Opiekun musi poświęcić mruczkowi dużo czasu, inaczej będzie wyżywał się on na meblach, wazonach czy kwiatach.

Niestety, to jedna z najdroższych ras kotów, bowiem za kociaka zapłacisz od czterech do pięciu tysięcy złotych. Przed zakupem upewnij się, że hodowla jest legalna. Poproś hodowców o pokazanie rodowodu. Na dokumencie powinna znajdować się informacja na temat tego, która organizacja wystawiła rodowód. Hodowla powinna znajdować się w spisie organizacji takich jak FIFe, WCF, CFA czy TICA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także