NewsyNie są ozdobą. Papier toaletowy ma wzorki z konkretnego powodu

Nie są ozdobą. Papier toaletowy ma wzorki z konkretnego powodu

Na większości papierów toaletowych znajdują się fantazyjne wzorki. Mogłoby się wydawać, że pełnią one funkcję ozdobną. W końcu papier wykorzystywany jest do mało szlachetnej czynności. Okazuje się, że umieszcza się je tam z konkretnego powodu.

Wzorki na papierze toaletowym.
Wzorki na papierze toaletowym.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | 2ragon

17.01.2024 13:14

Papier toaletowy to jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. Wymyślono go już w XIV wieku na dworze cesarskim w Nankinie, jednak przywilej używania miękkiego i perfumowanego papieru dotyczył wyłącznie rodziny cesarza. Chińscy poddani i reszta świata wykorzystywali liście czy stare gazety.

To zmieniło się w 1857 roku, kiedy Joseph Gayetty rozpoczął sprzedaż papieru toaletowego. Produkt był nasączony aloesem i miał zwalczać hemoroidy. Przełom nastąpił dopiero w 1935 roku, kiedy wyprodukowano pierwszy papier bez drzazg. Dlaczego zaczęto na nim umieszczać fantazyjne wzroki? Okazuje się, że kryje się za tym konkretny powód.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Papier toaletowy — jeden z najważniejszych wynalazków w XIX wieku

Chiny to ojczyzna herbaty i... papieru. To właśnie tam wynaleziono pierwszy papier toaletowy, który był niesamowicie miękki i perfumowany. Przywilej korzystania z niego dotyczył wyłącznie rodziny cesarskiej. Pozostali musieli obejść się ze smakiem. Czego używano zamiast papieru toaletowego? Liści, starych gazet czy waty. Nie było to ekologiczne, ekonomiczne czy higieniczne rozwiązanie, jednak nie było innego wyjścia.

Świat poszedł do przodu a wraz z nim, rozwój artykułów higienicznych. Dopiero w XIX wieku ktoś wpadł na pomysł, żeby wyprodukować papier toaletowy jednorazowego użytku. Pomysłodawcą znanego nam dzisiaj papieru był Joseph Gayetty. Swój produkt reklamował jako "idealnie czysty papier przeciwdziałający hemoroidom". Mogłoby się wydawać, że produkt z miejsca stanie się hitem. Tak się nie stało, a producent papieru przez długi czas mierzył się z kryzysem finansowym.

U schyłku XIX wieku papier stał się popularny. Uważano go wtedy za towar luksusowy. W Polsce zaczęto wytwarzać go dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Niedługo po wojnie, w czasach głębokiego PRL-u stał się towarem deficytowym. Zakup papieru graniczył z cudem i trzeba było używać go wyjątkowo oszczędnie.

Dlaczego na papierze umieszcza się wzroki?

W obecnych czasach papier toaletowy to podstawowy środek higieny. Produkuje się go w różnych wzorach, kolorach i zapachach. Na półkach nie brakuje również papieru nawilżanego. To synonim prawdziwego luksusu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na większości rolek znajdują się fantazyjne wzory?

Wbrew pozorom, wzroki nie są ozdobą, a mają ważną funkcję. Dzięki nim papier jest bardziej chłonny. Wzorki pomagają też odróżnić producentów papierów. Choć może wydawać się to dziwne, wiele osób zwraca na to szczególną uwagę.