PoradyLajfhakiNie sadź jabłoni w ich pobliżu, jeśli chcesz mieć obfite zbiory owoców

Nie sadź jabłoni w ich pobliżu, jeśli chcesz mieć obfite zbiory owoców

czego nie sadzić obok jabłoni fot. getty images
czego nie sadzić obok jabłoni fot. getty images

01.05.2023 08:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jabłonie to najbardziej popularne drzewo sadzone w naszych ogrodach. Na wiosnę cieszą nas swoim zapachem oraz kwiatami, natomiast na jesień owocują. Jednak musisz zwrócić uwagę, w jakim miejscu sadzisz drzewko jabłoni lub jakie inne rośliny znajdują się wokół niej. Sprawdź, czego nie sadzić obok jabłoni, to bardzo ważne.

Wiele z innych krzewów owocowych stanowi konkurencję dla jabłoni, przeszkadzając jej w zdrowym i obfitym wzroście. Co ciekawe mogą one też zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się szkodników, które w efekcie zainfekują naszą jabłoń. Warto też poznać podstawowe wymagania jabłoni, które musisz jej zapewnić. Po pierwsze lubi ona stanowiska osłonięte od wiatru i ciepłe oraz żyzną glebę o pH od 5,5 do 6,5. W sezonie też warto dwa razy przyciąć jabłoń, aby pozbyć się suchych gałęzi i uformować koronę drzewa.

Czego nie sadzić obok jabłoni?

Pierwszym niewskazanym dla jabłoni sąsiadem jest wiśnia, ponieważ konkuruje ona z jabłonią o najlepsze substancje odżywcze z gleby. W większości przypadków to właśnie jabłoń jest o wiele mocniejszym drzewem od wiśni, w efekcie plony wiśni są w tym wypadku o wiele mniejsze. To tak wpływa dość mocno ograniczająco na owocowanie jabłoni. Pamiętaj także o tym, żeby nie sadzić wokół jabłoni również czereśni, ponieważ jej system korzeniowy jest bardzo zbliżony do systemu korzeniowego jabłoni. Kolejnym drzewem jest orzech włoski, który powinien być sadzony na uboczu działki z dala od innych drzew. Wydziela on substancję o nazwie juglon, która jest niezwykle szkodliwa dla reszty drzew, przez co hamuje ich rozwój.

Czego nie można sadzić obok jabłoni, fot. getty images
Czego nie można sadzić obok jabłoni, fot. getty images

Jakie choroby mogą atakować jabłonie?

Warto także, wystrzegać się sadzenia wokół jabłoni krzewów róży oraz kaliny. Ponieważ są one siedliskiem różnych i groźnych dla jabłoni chorób, przez które również nie zaowocują. Najczęściej spotykaną infekcją jest zaraza ogniowa, która atakuje zazwyczaj jabłoń w okresie jej kwitnienia i wyrastania nowych pędów. Bardzo łatwo ją rozpoznać, ponieważ liście jabłoni zaczynają więdnąć i stają się brązowe. Pojawia się też deformacja oraz więdnięcie pędów.

Czego nie można sadzić obok jabłoni, fot. getty images
Czego nie można sadzić obok jabłoni, fot. getty images

O czym warto pamiętać w hodowli jabłoni

Zawsze planuj z wyprzedzeniem sadzenie jabłoni, co pozwoli ci uniknąć szeregu problemów związanych z ochroną lub nadmiernym nawożeniem drzewka.

Kuchenny trik: Ekspresowe Obieranie Jabłek

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także