PoradyLajfhakiNie włączam pralki w tych godzinach i rachunki spadły o połowę! Mała zmiana, wielki efekt

Nie włączam pralki w tych godzinach i rachunki spadły o połowę! Mała zmiana, wielki efekt

Jak obniżyć rachunki za pranie? Poznaj sprytny sposób.
Jak obniżyć rachunki za pranie? Poznaj sprytny sposób.
Źródło zdjęć: © Genialne

14.11.2023 15:01, aktual.: 19.06.2024 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pralka i zmywarka to urządzenia, bez których ciężko wyobrazić sobie dziś życie. Dzięki nim oszczędzamy mnóstwo czasu i pieniędzy. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce "pożerają" one mnóstwo prądu, co odbija się na rachunkach. Na szczęście jest na to sposób.

Jeszcze pięćdziesiąt lat temu pralka w domu była prawdziwym luksusem, na który stać było nielicznych. Dziś znajduje się w niemalże każdym domu i trudno wyobrazić sobie bez niej normalne funkcjonowanie. Podobnie jest ze zmywarką. Co prawda, jest to nowoczesny wynalazek, jednak posiadacze zmywarki zgodnie przyznają, że to jedna z ich najlepszych inwestycji.

Choć oba urządzenia pozwalają nam oszczędzić mnóstwo czasu, mają jedną wadę. Jest nią wysokie zużycie prądu, które odczuwalnie odbija się na rachunkach. Nie musi tak być. Poznaj sprytny patent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile prądu zużywa pralka, a ile zmywarka?

Zastanawiasz się, ile prądu zużywa twoja pralka? Odpowiedź nie jest taka oczywista. Wiele zależy od klasy energetycznej urządzenia. Im wyższa, tym niższe jest zużycie prądu. Moc większości pralek zamyka się w przedziale 1000-1500 kWh. Jedno pranie zużywa od 0,7 do 1,5 kWh. Przy założeniu, że korzystamy z taryfy G11, dedykowanej gospodarstwom domowym, miesięczny koszt zużycia prądu przez pralkę wynosi ok. 35 złotych. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku zmywarki.

Chcesz obniżyć rachunki? Zmień taryfę

Dostawcy energii oferują kilka grup energetycznych. Pierwsza z nich dedykowana jest gospodarstwom domowym, druga gospodarstwom rolnym, a trzecia firmom. Skupmy się na taryfie przeznaczonej gospodarstwom domowym. Najpopularniejsza z nich, G11, kosztuje 0,77 zł za kWh. Jest to opłata stała.

Druga, G12, podzielona jest na dwie strefy czasowe — szczytową i pozaszczytową. W strefie pozaszczytowej urządzenia zużywają mniej kosztowną energię, co widać na rachunkach. Tańsza strefa kosztuje 0,45 zł, a droższa 0,89 zł za kWh. Ostatnia, G13, jest taryfą zmienną. Cena za kWh jest zależna od pory roku. Od kwietnia do marca prąd jest tańszy od 13 do 19 i od 22 do 7. W sezonie jesienno-zimowym od 13 do 16, następnie od 21 do 7.

Jeżeli korzystasz z taryfy G12 lub G13, zaplanuj korzystanie z urządzeń elektrycznych w godzinach pozaszczytowych. Dotyczy to zwłaszcza pralki i zmywarki. Uruchamiając je w wymienionych wyżej godzinach, oszczędzisz na rachunkach nawet do 50 proc. To rozwiązanie jest idealne dla osób pracujących z domu lub zmianowo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także