PoradyLajfhakiNie wyjdź na gbura i z klasą odmów spotkania. Savoir-vivre nie gryzie

Nie wyjdź na gbura i z klasą odmów spotkania. Savoir-vivre nie gryzie

jak grzecznie odmówić spotkania, fot. Getty Images
jak grzecznie odmówić spotkania, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk

28.09.2023 07:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie zawsze mamy ochotę na spotkanie z bliskimi czy przyjaciółmi. Nie musimy się też na nie godzić. Jak grzecznie odmówić spotkania? Trzymaj się zasad savoir-vivre.

Niezależnie od tego, czy należysz do introwertyków, czy może ekstrawertyków, z pewnością nie raz zostałeś zaproszony na imprezę, na którą to nie chciałeś iść. Wiele osób zastanawia się, jak z klasą odmówić przyjścia, aby nie urazić osoby zapraszającej. Przyda się podstawowa wiedza z zakresu savoir-vivre.

Jak grzecznie odmówić spotkania?

Pierwsza i najważniejsza zasada — szczerość. Nie możesz przyjść na imprezę? Powiedz o tym osobie zapraszającej, nie zapominając o użyciu zwrotów grzecznościowych, takich jak dziękuję czy przepraszam. W praktyce powinno brzmieć to mniej więcej tak: Bardzo dziękuję za zaproszenie, ale w ten dzień mam już inne plany. Może spotkamy się kiedy indziej? W ten sposób grzecznie odmówisz, nie urażając przy tym uczuć osoby zapraszającej. Najgorsze, co możesz zrobić, to zacząć zmyślać. Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi.

Jak grzecznie odmówić spotkania, fot. Unsplash
Jak grzecznie odmówić spotkania, fot. Unsplash

Nie zwlekaj z wiadomością odmowną

Druga zasada — nie zwlekaj, działaj. Dostałeś zaproszenie na urodziny i wiesz, że nie masz zamiaru na nie przyjść? Odmów od razu. Używanie zwrotów takich jak dam ci znać czy zastanowię się może zostać uznane za niegrzeczne, zwłaszcza jeśli odmawiamy w ostatniej chwili. Jeśli z góry wiesz, że nie pojawisz się na spotkaniu, poinformuj o tym osobę zapraszającą, nie zapominając przy tym o podziękowaniu za zaproszenie. Trzecią zasadę można zatytułować "krótko, zwięzłe i na temat". Odmawiając, nie podawaj zbyt wiele szczegółów. Powiedz, że zwyczajnie nie dasz rady się pojawić. Jeśli masz ochotę spotkać się w innym terminie, zaproponuj go od razu. A co z randką? Pamiętaj o tym, że nie musisz się do niczego zmuszać. Jeśli jesteś przekonany, że nie masz ochoty na wchodzenie w bliższe relacje, grzecznie odmów, wyrażając przy tym stanowcze nie. Bądź uczciwy i delikatny. Powiedz, że to bardzo miłe, ale aktualnie skupiasz się na innych aspektach swojego życia i nie chcesz wchodzić w związek. W takich sytuacjach najważniejsza jest szczerość.

Jak grzecznie odmówić spotkania, fot. Unsplash
Jak grzecznie odmówić spotkania, fot. Unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także